Kvůli obrovským ekonomickým ztrátám ruší zemědělci z Vyškovska chovy drůbeže, prasat a skotu. Právě proto se rozhodli přidat k dnešnímu celostátnímu protestu, jehož se měli zúčastnit všichni členové vyškovské okresní agrární komory a zemědělského svazu. Ten byl ovšem zrušený. Jenomže potíže, které rolníky z okresu trápí, podle ředitelky vyškovské agrární komory rozhodně nezmizely.

„Pokud by stávkovali, byli by sami proti sobě. Protest ovšem neměl mít nic společného s volbami. Ani neměl být zamířený proti běžným lidem. Ale proti vládě, která neplní své sliby obsažené v programovém prohlášení,“ řekla ředitelka vyškovské agrární komory Helena Burešová.

Podle ní rolníci od května nedospěli s ministerstvem k dohodě. „Zemědělce trápí i pokles cen na úkor prvovýrobců, zatímco supermarkety jistě své marže snižovat nebudou a potraviny nezlevní,“ dodala Burešová.

Uvedla, že kritický je i stav v chovu prasat. Podle ní dojde ve vyškovském okrese ještě do konce roku k výraznému poklesu nejenom stavu prasat, ale i skotu a drůbeže.

To ostatně potvrdilo také vedení několika zemědělských společností z Vyškovska. „Jde o budoucnost českého zemědělství. Do republiky se dováží čtyřicet procent vepřového masa ze zahraničí. Ekonomika je neúprosná, a tak musíme skončit s výrobou brojlerů a zvažujeme také o zastavení chovu prasat,“ řekl předseda představenstva rostěnické společnosti Vítězslav Navrátil.

Vážné potíže má i kdysi největší chovatel vepřů v okrese, a to Agria Nížkovice. „Loni jsme na prasatech prodělali tři a půl milionu korun, proto jsme celý minulý rok postupně chov prasat rušili. Měli jsme plná střediska v Heršpicích a Kobeřicích. Teď máme jenom zbytky ve Vážanech. Přesto jsme v tomto zbývajícím chovu prodělali milion a půl,“ řekl předseda představenstva nížkovické společnosti Pavel Pásek.

Agria bude rušit také chov skotu. „Teď máme už jenom poloviční stav skotu. Do konce roku ho chceme zrušit úplně. Důvod je jasný: vysoká ztráta a nízké ceny. Poslední výkupní cena mléka je za litr sedm korun a šestatřicet haléřů. Naše náklady jsou kolem devíti korun. Ničí nás také věčné houpačky nestabilních cen,“ dodal Pásek.