„První pomoc se učil už v prvním ročníku a stejně jako všichni zdravoťáci v tom absolvoval i školní kolo soutěže družstev. Tehdy to však byly modelové případy, které musel řešit, sice prakticky, ale stále jen "jako". Najednou se ale situace vyžadující jeho zásah děla naživo a bez možnosti opravy,“ vyzdvihla jeho pohotovost učitelka vyškovské školy Zuzana Jirešová.

Kvůli křiku a volání o pomoc se osmnáctiletý student vzbudil v pozdních nočních hodinách. „Vyběhl jsem na ulici, na které jsem našel ženu, která potřebovala nejen zavolat záchrannou službu, ale také pomoc při porodu. Udělalo se jí špatně a s přítelem si mysleli, že jí procházka a čerstvý vzduch pomůžou. Opak byl pravdou, nakonec došlo k překotnému porodu,“ vzpomínal Procházka na zážitek z druhé poloviny září.

Na místě byl kromě studenta a rodičky pouze její přítel. „U komplikovaného porodu, který byl navíc předčasný, jsem podle pokynů dispečerky zdravotnické záchranné služby asistoval až do příjezdu profesionálů, kteří si už převzali zrovna narozené dítě. Byl to chlapec, dostal jméno Michal,“ popisoval maturant.

Mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová potvrdila, že se jednalo o komplikovaný předčasný porod v terénu. „Klíčovou roli sehrála operátorka, která komunikovala s volajícím. Když na místo přijeli naši záchranáři, dokončili porod, miminku i mamince poskytli adekvátní péči. Oba pacienty posléze převezli do vyškovské nemocnice,“ doplnila Bothová.

Doživotní zážitek

Porod byl specifický také tím, že se dítě rodilo nejprve zadní částí namísto hlavy. „A aby toho nebylo málo, hlavičku měl chlapec omotanou pupeční šňůrou,“ zdůraznil Procházka.

V situaci, na kterou se nemohl nijak připravit, obstál podle zdravotníků na výbornou. „Lukáš má tak, paradoxně jediný student v jinak dívčí třídě, jako první intenzivní zkušenost a zřejmě i doživotní zážitek s těžkým příchodem nového života na tento svět. Má také náš obdiv,“ dodala za školu Jirešová.

Záchranáři měsíčně vyjíždějí k desítkám porodů, většinu jsou to ty překotné. „Znamená to, že má rodička v plánu porodit v porodnici, ale už to nestihne. U překotných porodů může nastat více situací. Jednou je, že se ženu podaří dostat do nemocnice ještě před porodem, v dalších případech se dítě narodí v sanitce, někdy se ale ani do sanitky nestačí přejít a dítě se narodí doma. Máme ale i různé kuriozity. Například jsme pomohli přivést na svět dítě v taxíku na čerpací stanici, když maminka byla na cestě do porodnice,“ komentovala mluvčí jihomoravských záchranářů Bothová.