ZAHŘÁT SE SLIVOVICÍ.

Divadelní setkání startuje v sobotu od pěti odpoledne. Starší osmnácti let pak potěší košt slivovice. Ve stejnou hodinu ho pořádá v sále hasičky Sdružení krásenských zahrádkářů. Soutěžící mají vstup zdarma.

Divoká atmosféra i bez alkoholu bude zřejmě panovat v neděli večer ve vyškovském Besedním domě. Travesti skupina Screamers se představí s netradičním pohledem do zákulisí divadla nazvaným Tyjátr. „Je to druh zábavy, který se nemusí líbit každému, ale vždy je mezi lidmi o lístky velký zájem," poznamenal ředitel Městského kulturního střediska Vyškov Luboš Kadlec s tím, že program startuje v sedm hodin večer.

SETKÁNÍ GENERACÍ.

Zajímavě se pak jeví pozvánka na výstavu rukodělných prací, tvůrčí dílnu s praktickou výukou a besedu s lidmi na téma zvyky, obyčeje a písně v rousínovských Slavíkovicích.

Setkání, které představí některé už dávno zapomenuté ruční techniky, v sobotu pořádá Tělovýchovná jednota Spartak Slavíkovice. V deset dopoledne se rozjede výstava, hodinu po poledni pak oficiální zahájení akce, na kterém se, jak už redakce Vyškovského deníku Rovnost informovala, uskuteční i zápis do České knihy rekordů ve štafetovém pletení šály. „Mezi lidmi je snaha zachovat a předat tvůrčí dovednosti současných pamětníků dalším generacím. Představíme minimálně dvacítku technik, mezi kterými nebude chybět výroba mašlovaček, vázání metel, paličkování, vyšívání, kresba a mnoho dalších, které ani sama neznám a jsem na ně velmi zvědavá. Lidé uvidí na několika stanovištích názorné ukázky, samozřejmě si je budou moct vyzkoušet," přiblížila členka jednoty Marie Straková.

Setkání generací, jak organizátoři akci nazvali, má ukázat, jaké dovednosti mají sousedé návštěvníků. „Jde o akci, která má stmelovat lidi. Budeme se navzájem podporovat a zjišťovat, co jsme o sobě možná ani nevěděli. Závěr bude patřit posezení u cimbálovky Kalečník," zvala Straková.

V RETRO OBLEČENÍ.

Jinak je lednová nabídka přesně podle očekávání – plesová. Tance na parketech si užijí myslivci, hasiči nebo sportovci. Region se obejde bez vystoupení slavných jmen, organizátoři sázejí na klasickou tombolu, živou hudbu a nějaké menší překvapení. Vlnit šaty se budou v sobotu večer třeba v Rychtářově. Ideálně když budou z let minulých. „V sále kulturního domu se sejdeme v osm hodin. Retro oblečení je stejně jako každý rok vítané. Vždy jsme určovali i konkrétní dobu, od toho jsme však upustili. Každý nechť přijde v tom, co je mu pohodlné. Jelikož ale pořádáme spoustu dobových akcí, každý už nějaký kostým má, takže ho jen opráší. Nejlepší dámský a pánský pak oceníme," zmínila za pořádající Moped Team Rychtářov Ludmila Mikulášková.

Živě stejně jako loni zahraje skupina Impuls. „Mopeďácký ples se ponese v duchu let minulých. Sál bude vyzdobený mopedy a našimi dresy. Nějaké překvapení nechystáme, chceme, aby si návštěvníci ples užili v klidu, aby se setkali s přáteli," dodala.

V klasickém duchu se ponese i třeba ples Tělovýchovné jednoty Sokol Orlovice. „Nabídneme hudební doprovod skupiny Raut, tombolu i občerstvení," shrnul za organizátory Josef Graclík. Sokolský ples se uskuteční v orlovické sokolovně. Plesy se v sobotu v osm hodin večer konají i třeba v Dražovicích, Drnovicích, Hruškách nebo Račicích.