V průběhu dvou let by měly být hotové práce třeba na rousínovském židovském hřbitově. „Přes Místní akční skupinu podáváme žádost na úpravy rousínovského židovského hřbitova v hodnotě jednoho milionu sta tisíc korun. Jde opět o postavení povalených náhrobků, o úpravu zeleně, opravy menší ohradní zdi a také o zásahy v okolí vstupních bran,“ uvedl architekt Jaroslav Klenovský z Židovské obce Brno a Federace židovských obcí v ČR s tím, že o získání dotace bude jasno zhruba do tří měsíců.

Brněnská židovská obec se snaží před pozvolnou zkázou zachránit i židovský hřbitov v Bučovicích. Postupná obnova památky začala už v roce 2008. „Jsme už před pátou etapou stavění povalených náhrobků,“ potvrdil Klenovský.

Hlavní problém hřbitova je kromě celkového opotřebení sesouvání náhrobků z příkrých svahů a především pak zarůstání památky náletovými dřevinami. K údržbě náletů tak podle jeho slov dochází průběžně.

Také slavkovský židovský hřbitov se dočká oprav. Podle Klenovského ale nepůjde o pomoc skrze dotační tituly, nýbrž od vedení Slavkova, které peníze přislíbilo.

Brněnská židovská obec také reagovala na výzvu vyškovské radnice k podávání žádostí o dotaci z programu Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností pro rok 2011.

Nízké dotace

Výzvu tradičně vyhlašuje ministerstvo kultury. „V programu jsme žádali už v loňském roce. Šlo o prostředky na drobné opravy židovského hřbitova v Ivanovicích na Hané. Jednalo se mimo jiné o postavení všech povalených náhrobků. Získané dotace nebyly kdovíjak vysoké, ale buďme za ně rádi. Letos nás čeká dokončení rekultivace plochy hřbitova za asi sedmdesát tisíc korun,“ podotkl architekt.

Vedení Ivanovic na Hané navíc přislíbilo pomoc s opravou drátěného pletiva. „Došlo totiž k nemilé situaci, kdy firma zajišťující napojení na splaškovou kanalizaci narušila oplocení okolo pozemku hřbitova. Takže jsme se s představiteli židovské obce a firmy dohodli, že oplocení opraví do konce června,“ potvrdil starosta Ivanovic Jozef Heretík.