Nicméně dnes se píše rok 2015 a na slavkovském nádraží stojí Legiovlak. Souprava seznamující s historií a dobou před vznikem Československa. Dokonale připomíná originál z bojů na transsibiřské magistrále z let 19181920, ačkoliv má méně vagonů. „Jde mi z něj mráz po zádech. Nejzajímavější je pro mě zdravotní vagon. Když vidím, v jakých podmínkách se pečovalo o zraněné legionáře, jsem skutečně ráda za dnešní zdravotnictví," dělí se o své dojmy Slavkovanka Ludmila Coufalová.

Na autentičnosti navíc přidává, že je ve vlaku opravdu zima. Dokonce větší než právě venku. A zatímco prokřehlí návštěvníci můžou po prohlídce domů do tepla, posádka v Legiovlaku dokonce nocuje. „Srovnávat se s legionáři by ale bylo velmi pošetilé. Nejde ani popsat, v jak složité byli situaci. Velmi často stáli tváří tvář smrti. Zažili velmi kruté boje. Možná jediné, v čem se s nimi můžeme srovnávat, je život ve vlaku," komentuje zástupce Československé obce legionářské a vlakvedoucí Petr Čížek. I v tomto případě je ovšem patrný jeden podstatný rozdíl. „Jsme rozdělení na dvě posádky a střídáme se po čtrnácti dnech," dodává vlakvedoucí.

Soupravou prochází hlavně starší lidé. Posádka ovšem ve městě očekává hlavně ty nejmladší, školáky. „Ti také tvoří většinu návštěvníků. A Slavkov je v tomto nadprůměrný, protože na této zastávce má dorazit asi třináct škol. Jen škoda, že končíme už ve čtyři odpoledne. Je to kvůli tmě. Ve vlaku totiž chybí osvětlení a pro návštěvníky by to bylo nebezpečné," vysvětluje Čížek.

Poněkud jiné dojmy než děti školou povinné si z prohlídky odnášejí starší návštěvníci. „Někteří lidé z mojí rodiny působili v legiích, já jsem byl v armádě. Jsem už starší a něco pamatuji. Je to pro mě dost emotivní záležitost a ta zima tomu dodává ještě větší kouzlo. Myslím, že takové akce potřebují vidět hlavně mladí. V současné době jen sedí u počítačů a válka s vojnou jdou naprosto mimo ně. Prohlídka se mi moc líbila a doufám, že se Legiovlak v našem městě zase ukáže," přeje si jeden z návštěvníků, který nechtěl uvést jméno.

Nosí dokumenty

Ti, kteří plánují vlak ve Slavkově navštívit, mají u úterý poslední šanci. Rozhodně to ale není naposledy, kdy do města zamířil. „Do Slavkova, který je v letošním roce naší poslední zastávkou pro veřejnost, se rádi vrátíme. Nyní před sebou máme zakončení, a to 13. prosince v Praze, lidem však bude přístupné jen částečně," oznamuje Čížek.

Se zastávkou ve Slavkově letos vlak navštívilo přes 70 tisíc zájemců. „Na to, že jsme měli patnáct zastávek, to považujeme za velmi dobrou práci," hodnotí vlakvedoucí s tím, že jim lidé během akce nosili i různé dobové materiály a dokumenty. „Slavkov nebyl výjimkou," uzavírá.

ZDENĚK KOUSAL