DISKUTOVAT MŮŽETE DOLE POD ČLÁNKEM

Sportovci i veřejnost se konečně dočkají, že zimní stadion ve Vyškově bude odpovídat standardům běžným v jedenadvacátém století. Vyškovští zastupitelé totiž schválili investiční záměr, který počítá s první etapou jeho rekonstrukce.

Celkovou opravu naráz město podle mluvčí vyškovské radnice Dany Bednářové nezvládne. Nemá na to dost peněz. „Zastupitelé tedy prozatím schválili první etapu úprav, která zahrnuje rekonstrukci ledové plochy, obnovu strojovny chladícího zařízení a rekonstrukci sociálního zázemí pro veřejnost, včetně napojení na kanalizační síť,“ uvedla Bednářová.

Že investice jsou už nezbytné, potvrdil třeba zaměstnanec stadionu Lubomír Zajac. „Hala je stará přes třicet let a město do ní zatím moc peněz nedalo. Například chladící zařízení, které slouží k výrobě ledu na hrací ploše, je dávno za hranicí své životnosti,“ nastínil Zajac.

Bednářová mu v podstatě dává za pravdu. „Pro sportovce i veřejnost nabízí zimní stadion jen velmi slabé zázemí. Šatny se skříňkami pro uložení věcí při veřejném bruslení neexistují vůbec,“ připustila.

Chladící zařízení je na stadionu stále ovládáno ručně a vyžaduje trvalou přítomnost obsluhy. Po rekonstrukci bude jeho provoz plně automatický, vyžadovat bude jen občasný dohled.

„Rekonstrukce strojovny chladícího zařízení se zaměří jak na technologickou část zařízení, tak na komplexní řešení a využití tepelného režimu chladícího zařízení, vodní hospodářství, sněžnou jámu, měření a regulace, elektročást zařízení, odvlhčování haly, rekonstrukci osvětlení i stavební úpravy strojovny,“ vyjmenovala Bednářová.

Stavba je podle ní naplánovaná na jaro příštího roku. „V současné době musíme vybrat projektanta,“ objasnila Bednářová.

Sportovci už po těchto krocích volají dlouho. „Už jsem slyšel několik verzí, že se má zimní stadion začít opravovat, ale desítky let se stále nic neděje. Smekám před panem Petrem Přikrylem, který tam dělá správce. Město se mu s ničím nesnažilo doposud pomoci. Jestli zastupitelé se stadionem konečně něco udělají, budou jim za to sportovci vděční,“ řekl bývalý vyškovský hokejista Michal Ivachov.

Zimní stadion ve Vyškově začal fungovat v roce 1975, původně jako otevřená ledová plocha s umělým chlazením.