Všechny opravy a investice v době trvání koncesionářské smlouvy totiž budou věcí koncesionáře. „Jelikož bude stavitel stadion provozovat, je v jeho zájmu, aby byl udělaný kvalitně. Výhodou je také to, že stadion můžeme pořídit, i když nemáme celou částku. Dopředu si pak můžeme stanovit dobu i výši splátek," řekl starosta Vyškova Karel Goldemund.

VÍC SE DOČTETE VE STŘEDEČNÍM TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ VYŠKOVSKÉHO DENÍKU ROVNOST

jak má koncese fungovat
Stadion postaví koncesionář na své náklady. Poté ho bude několik let provozovat s tím, že se mu část peněz vrátí. Suma se odečte od investice a zbytek mu bude město splácet. „Vidíme to na osm až deset let. Padesát až šedesát procent splatíme v prvních třech letech," popsal starosta Karel Goldemund. Aktuálně má Vyškov účelovou rezervu na zimní stadion ve výši 37 milionů korun. Na konci roku radnice předpokládá s jejím navýšením zhruba na 55 milionů.

Jakékoli problémy koncesionáře v době trvání smlouvy navíc budou kryté bankovní zárukou. I kdyby tedy v nehorším případě zkrachoval, uvolní banka záruku ve prospěch města. „Přitom od okamžiku, kdy se začne stavět, bude majitelem stadionu Vyškov," podotkl starosta.

Koncesní řízení je navíc rychlejší než klasické zadávací řízení na výstavbu. „V tom by město muselo zahájit výběrové řízení na poskytovatele úvěru, poté určit, zda bude stadion provozovat samo nebo vypsat další řízení na provozovatele. Celkem tento proces může trvat zhruba rok a půl. V koncesním řízení se vybere zhotovitel, který je současně provozovatelem. To zabere zhruba půl roku," popsal jednatel brněnské společnosti Ikis, která se zabývá zadáváním veřejných zakázek, Jiří Kudělka.

Pokud vše půjde podle plánů, demolice objektu má začít v lednu příštího roku. Koncesionář by mohl být známý na přelomu října a listopadu. Ještě předtím ale město musí vytvořit koncesní smlouvu, na základě které se budou zájemci do řízení hlásit. „Bude v ní mimo jiné uvedené, kolik času musí vyhradit pro veřejnost a sportovní kluby. Zbytek bude komerční a bude na vůli provozovatele. Musíme vybalancovat jednotlivé položky tak, aby byly výhodné pro město i pro koncesionáře. Aby měl o nabídku vůbec někdo zájem. Parametry smlouvy chceme nastavit do konce června. To má být hotový i projekt," dodal místostarosta Břetislav Usnul.

Schválení smlouvy pak radnice předpokládá na červenec.