Stížnosti, pomluvy nebo i hrozba fyzického násilí. S tím se prý teď setkává Libuše Lukášková z vyškovské Hybešovy ulice. Důvodem je podle ní zimní zahrada, kterou si nechala udělat na svém balkonu. Tvrdí, že je trnem v oku předsedovi samosprávy družstevního domu Janu Indrychovi.

„Chce, abych skleněnou část odstranila. Ale když jsem si vyřizovala stavební povolení, nikdo neměl námitky. Až to bylo postavené, začaly se ozývat hlasy proti. Teď mi předseda vyhrožuje fyzickým násilím a lidé z domu už se mnou pomalu ani nemluví,“ postěžovala si Lukášková. Ještě dodala, že Indrych obchází obyvatele bytovky s dopisem, ve kterém žádá o odstranění stavby. Její sousedy prý nabádá k tomu, aby ho podepsali.

Někteří majitelé bytů kroutí nad jeho jednáním hlavou. „Napřed tu stavbu povolil a teď se snaží, aby zmizela. Dokonce prý tlačí na bytové družstvo, aby se vyjádřilo kladně k jejímu odstranění. Ale myslím si, že už s tím nic nenadělá,“ uvedl například Peter Orgoník.

Podle Jana Indrycha je potíž v tom, že si Libuše Lukášková nenechala lodžii pouze zasklít, ale má udělanou zimní zahradu. Ta prý nebyla schválená bytovým družstvem. Navíc je mnohem dražší než pouhé zasklení. Tvrdí, že pokud místní budou chtít podobnou úpravu jako Lukášková, budou se muset podřídit její stavbě. A to mu připadlo nespravedlivé.

„Dopis, se kterým jsem obcházel lidi, se nesl v tomto duchu. Podepsalo ho dvaadvacet obyvatel. A že bych Lukáškové vyhrožoval? K tomu nemám žádný důvod,“ řekl Indrych.

Sousedka Libuše Lukáškové Danuše Dočkalová uvedla, že Indrych u nich byl minulý týden. „Přinesl nějaký dopis. Jenomže s ním jednal manžel, takže ani pořádně nevím, o čem se bavili. Ale paní Lukášková si stěžovala, že jí někdo vyhrožuje,“ potvrdila.

Navíc dodala, že se jí zimní zahrada líbí. Její odstranění by nepodpořila. „Kdybych měla balkon v přízemí, také bych si ji nechala udělat. A pokud to někomu vadí, je to asi ze závisti,“ řekla Dočkalová.

Stejný názor na zasklenou lodžii má také další soused Lukáškové. Ten však neprozradil své jméno. Ani nepotvrdil, že za ním Jan Indrych byl ohledně daného problému. „Pokud by přišel, nebavil bych se s ním. A nic bych mu nepodepsal. To je věc Lukáškové, co si udělala s lodžií. Mám úplně jiné starosti,“ uvedl muž.

Podle vedoucího vyškovského stavebního úřadu Miloslava Kramáře by mohlo na jeho stůl přijít třeba několik petic. Pokud ale úřad vydal povolení, nemůže ho vzít zpátky.

„Když něco povolíme, nejde to zrušit. Tedy pokud by náš postup nebyl nezákonný. Ale na základě toho, že se něco někomu nelíbí, nejde stornovat povolení,“ vysvětlil Kramář.