Historická hodnota pro město je přitom nesmírná, Kounicové totiž měli důležitou roli při rozvoji tamního zámku, který vlastnili po čtyři staletí. „Je to vskutku unikátní dílo, protože jsou známy pouze tři exempláře této grafiky v České republice. Je na něm zobrazená hlava knížete Kounice z profilu,“ popsal grafiku historik slavkovského zámku Martin Rája.

Kníže působil především jako státní kancléř habsburské monarchie. „Je to jedno z jeho zaznamenaných uměleckých vyobrazení,“ uvedl Rája.

Grafiku zhotovil ve Vídni roku 1786 významný rakouský mědirytec Jakob Mathias Schmuzer. „Byl to žák předního pařížského grafika Jeana-Georgese Willeho, ředitel vídeňské „Mědirytecké akademie“ a Kounicův oblíbený umělec,“ sdělil Rája.

Předlohou mu přitom měla být bronzová busta Václava Antonína Kounice. "Vytvořil ji významný solnohradský sochař Johan Hagenauer, kterému kancléř Kounic pomohl k místu ředitele sochařského oddělení vídeňské Akademie,“ doplnil historik.

Grafiku uvidí návštěvníci slavkovského zámku v letošní sezoně, kde bude podle zástupců zámku součástí běžné prohlídkové trasy.

Snaží se tam pro to vytvořit vhodné podmínky. „Ještě předtím je totiž potřeba nechat zhotovit odpovídající paspartu pro uložení grafiky a také rám,“ dodal Rája.

Zámek Slavkov po pauze znovu otevřou až šestadvacátého března.