Zastupitelé totiž zavedli pravidla pro poskytování dotací sportovcům a dalším organizacím působícím v Ivanovicích na Hané. „Peníze z rozpočtu jsme těmto spolkům přidělovali každoročně. Většinou šlo o částku pohybující se kolem milionu korun. Jenomže si o ni jejich vedení žádalo kdykoliv v průběhu roku, bez jakéhokoliv plánu. To se ale musí změnit. Abychom ve věci udělali pořádek, rozhodli jsme se vymezit určitá pravidla," vysvětlil kroky města ivanovický starosta Jozef Heretík.

Nejen sportovci, ale také třeba místní mateřské centrum si tak od letošního roku bude muset zvyknout na to, že má do 15. února podat žádost o dotace na naplánované akce. „Město tak bude mít přehled, co která organizace na konkrétní rok bude plánovat. A nestane se třeba, že budou chtít například nějakou soutěž pořádat v jeden den tři z nich," doplnil Heretík.

Zastupitelé se proto shodli na tom, že schválení pravidel bude pro město přínosné a odsouhlasili je. „Museli jsme pro všechny připravit stejné možnosti. Platit budou nejen letos, ale i v dalších letech. Pouze se bude upravovat částka, kterou budeme moct rozdělit z rozpočtu podle jeho aktuální výše," poznamenal ivanovický místostarosta Vlastislav Drobílek.

Ne všem se však podle jeho slov budou líbit. Už na zasedání zastupitelstva se objevily hlasy proti ze strany ivanovických sportovců. „Chtěl bych požádat jménem našeho klubu o přesunutí tohoto bodu na program příštího zastupitelstva. Mám udělaný rozpočet pro letošní rok a už teď vím, že nám bude chybět pětapadesát tisíc korun. Náklady rostou, peněz však dostáváme stále stejně. Odsunutím bodu bychom získali čas pro možnou diskusi," zmínil například vedoucí klubu SK Slovan Ivanovice na Hané Jiří Radoš.

Podle Drobílka ale bylo schválení předpisů přesunuté už jednou a mohlo by se tak odkládat donekonečna. „Navíc si myslím, že město rozděluje ročně nemalou částku na sportovní a kulturní činnost," je přesvědčený ivanovický místostarosta.

Starosta Heretík navíc doplnil, že rozhodnutí nemusí být konečné, a pokud se zjistí, že je něco nastavené špatně, bude možné to změnit. „Navíc si myslím, že si organizace můžou včasným plánováním spíš ještě přilepšit," řekl Heretík.

Pravidla mimo jiné upřesňují, na co všechno můžou spolky dotace použít. Peníze můžou dát na celoroční činnost nebo sportovní vybavení, na konkrétní jednorázovou akci pořádanou v Ivanovicích nebo Chvalkovicích na Hané a za třetí na reprezentaci města na soutěžích celostátního významu nebo v zahraničí.

V naléhavých případech můžou organizace požádat o mimořádnou dotaci i v průběhu roku. Jestli ji ovšem dostanou, bude záviset na tom, zda v napjatém rozpočtu zbude dost peněz.