„Všiml jsem si bezvládného těla příslušníka mise, ležící muž nedýchal. Zatímco jiný americký voják běžel pro automatický defibrilátor, zahájil jsem kardiopulmonární resuscitaci a pokračoval v ní, než se vrátil spolu s dalším americkým kolegou. Po druhém výboji jsme muži nahmatali srdeční puls a po příjezdu sanitky jsme ho předali zdravotníkům,“ popisoval incident na egyptské základně praporčík J. M.

V Egyptě zajišťoval záchranu osob odloučených od jednotky. „Pokud se jednotlivec či skupina nějakým způsobem odloučí, zahájíme stanovené postupy a opatření, která vedou k jejich návratu zpět k jednotce,“ vysvětlil své povinnosti.

Byla to již jeho třetí mise. „V minulosti byl nasazen v Iráku a v Afghánistánu. Právě v této zemi byl zraněn a vyvázl s notnou dávkou štěstí. Když nyní pomohl zachránit život někomu jinému, vnímá to jako symbolické splacení dluhu,“ doplnila kapitánka Tereza Kabourková.

Zkušenosti, které získal více než dvacetiletou praxí v armádě, považuje oceněný praporčík za klíčové. „Díky dobrému systému výcviku, který má naše armáda v této oblasti nastavený, mi v tu chvíli naběhlo, co dělat a jak postupovat. Lví podíl na mé přípravě měl především úsek záchranné a výsadkové přípravy ve Vyškově a praporní obvaziště 71. mechanizovaného praporu v Hranicích na Moravě,“ dodal voják.

VIDĚLI JSTE? Výstava ukazuje Vyškovanům život na jiných planetách

Své představy o životě na jiných planetách ukazuje na výstavě ve vyškovském ZooParku Jakub Bösser. | Video: Deník/Jakub Dostál