Přestože Štědrý den se blíží, padají z nebe místo sněhových vloček dešťové kapky. Prudký liják kropí příchozí návštěvníky. Ti se rychle schovávají do stodoly, kde jim něco na zahřátí nabízí Markéta Langerová. „Máme svařák, medovinu, tři druhy punčů. Můžete si je namíchat buď s rumem, nebo s griotkou, nebo půl na půl,“ nabízí majitelka baru Karibská perla. Pro děti a řidiče připravila Langerová Lihuprostý punč bez alkoholu.

Právě stánky s občerstvením patří k těm nejnavštěvovanějším. Naproti horkým nápojům prodávají dvě ženy bramborový salát, zelňáky a jako sladkou tečku špaldové sušenky. Kromě tradičních českých pokrmů ochutnávají lidé také japonské sushi domácí výroby. Létající jarmark ale zdaleka není jen o jídle. Na Hanácký statek se sjeli řemeslníci s různými výrobky. Jako vánoční dar může posloužit svíčka z včelího vosku nebo pletené rukavice.

Karolína Pantůčková zde prodává krasopisné kalendáře a plakáty. „Je to můj koníček. Jelikož jsem na mateřské, vyrábím je doma po večerech. V poslední době jsem se začala věnovat také výrobě fotoalb a deníčků. Lidé, kteří nemají čas si album sami vyrobit, si u mě mohou koupit polotovar a doma si do něj své fotky jednoduše nalepit,“ usmívá se matka dvou dětí.

Venku se vyjasňuje a na dvorečku se tvoří hloučky diváků. Nad betlémem svítí hvězda. Ponocný posílá lidi do peřin. Prvním adventním svátkem, který si připomínáme, je den svaté Barbory. Následuje Mikuláš, svatá Lucie a pak Štědrý den. Ořechové skořápky se pohupují na vodní hladině a nesou plamínky svíček. Rozkrojené jablko ukazuje hvězdičku – symbol zdraví. Mladá dívka je zvědavá, jestli se příští rok provdá. Hází střevícem. Ten padá špičkou do světa. Bude svatba. Tři králové s sebou nesou nový rok.

Pro Marii Pachtovou ze souboru Klebetníček znamená Živý betlém důležitou připomínku starých hanáckých zvyků a tradic. „Mně se nejvíc líbila tradice, kdy si sousedé při cestě z kostela z novoroční mše mezi sebou podávali ruce a přáli si vše dobré. Oni říkali - sósedé, co jsme si, to jsme si, odpusťme si. Dříve lidé prožívali Vánoce trochu jinak. Především děkovali. Děkovali za vodu, za úrodu, za vše. A myslím si, že na tento vděk nesmíme zapomínat,“ říká Marie Pachtová. Spolu s ní dnes tančí a zpívají i ženy ze souboru Trnka.

Zatímco Živý hanácký betlém patří k vyškovské ZOO už skoro čtvrt století, vánoční Létající jarmark je letošní novinkou. „Létající jarmark, který pořádá Ivana Burianová z ateliéru Létajícího šneka, byl dříve spojený s čerty a s Mikulášem. Letos jsme ale mikulášskou nadílku neměli, takže jsme jarmark spojili s adventem,“ vysvětluje Hana Vymazalová z oddělení vzdělávání a marketingu a jedním dechem zve návštěvníky na nadcházející akce.

„Během vánočních svátků bychom rádi nalákali lidi ven, na procházku, na chvíli pryč od řízků a cukroví. Pořádáme proto krmení zvířátek. Vstupné bude za polovinu a krmivo dostanou návštěvníci zdarma. Na Hanáckém statku budeme také vyrábět jeden velký společný obraz a k vidění zde budou tradiční i méně tradiční betlémy. Samozřejmě bychom si přáli, aby byl v tuto dobu ZOO koutek zasněžený. Bylo by to krásné,“ dodává Vymazalová.

BARBORA UHLOVÁ