Platit začne 1. ledna. „Cílem je nejen zkrášlení centra města, ale zejména lepší průchodnost, a tedy i bezpečnost chodců," poznamenala mluvčí Slavkova u Brna Veronika Slámová.

Jak Vyškovský deník Rovnost před časem informoval, město se inspirovalo například Znojmem, kde podobná pravidla platí stejně jako třeba ve Zlíně.

Nová pravidla se kromě reklam dotknou i předzahrádek. Přestože je radnice hodlá dál podporovat, několik podmínek budou muset provozovatelé splnit. „Aby byl zachovaný bezpečný pohyb chodců, musí zůstat před zahrádkou dva a půl metru široký pás chodníku. To bude rovněž platit od začátku příštího roku," oznámila mluvčí.

Další rok pak budou mít restaurace a další podniky s předzahrádkami na to, aby upravily jejich podobu. „Restauratéři budou muset například umístit posezení na vyvýšené, vkusně oplocené pódium. Jeho zastřešení může být pouze z přírodních materiálů, plast nebude přípustný. Slunečníky můžou mít zemité barvy s nenápadnými logy. Pulty se zmrzlinou můžou být pouze v prodejnách nebo mimo veřejné prostranství," vyjmenovala podmínky radnice Slámová.

S tím stejně jako s oplocením bude mít problém kavárna Styl Café nacházející se na Palackého náměstí. Jak před časem uvedla za provozovnu Kateřina Hálová, míří k nim spousta matek s kočárky. „Pokud budeme muset plochu ohradit, zůstane méně prostoru pro zákaznice s dětmi. A kdyby tam nějaký kočárek zaparkoval, mohlo by to dělat potíže servírkám. Ale asi s tím nic nenaděláme," okomentovala nyní rozhodnutí města Hálová.

Co se týká takzvaných áček, že je město zakázalo, řada lidí vítá. Do historického centra podle některých nepatří. „Nelíbí se mi. Navíc třeba když víc zafouká vítr, padají a můžou tak někoho poranit," konstatovala například návštěvnice města Eva Pokorná z Brna.

Podobné opatření chystá podle mluvčí Dany Ryšánkové také Vyškov. „Regulaci připravujeme v souvislosti s rekonstrukcí Masarykova náměstí, respektive jeho předlážděním," vzkázala vyškovská mluvčí.

Jaká pravidla budou ve Vyškově platit, zatím není úplně jasné. „Pro tu část centra, kde se rekonstrukce uskuteční v příštím roce, ale vejdou v platnost poté, co práce skončí. Jakmile budeme mít o pravidlech bližší představu, budeme o nich ještě chtít diskutovat s podnikateli," ujistila Ryšánková.

Omezení v určitém směru mají také v Bučovicích. Jak uvedl místostarosta města Jiří Horák, eliminace se týkala hlavně větších reklam. „Kdyby si někdo chtěl umístit uprostřed města na trávníku nějaký větší reklamní stojan, to by rozhodně neprošlo. Nicméně malé reklamy neřešíme, s těmi nemáme problém," sdělil bučovický místostarosta.