Majitelem stromů je obec Rostěnice-Zvonovice, na jejímž katastru se větrolam nachází. „Proto jsme také krádež ohlásili policii. Protože je ale případ v šetření, nebudu poskytovat žádné informace," uvedl starosta vesnice Roman Petřík.

Podle Šebkové nejde o ojedinělý případ. Další se stal v sobotu. Nešlo ovšem o krádež, kdy si pachatel muset stromy sám nařezat. „U jednoho z rodinných domů na začátku rousínovské místní části Vítovice ležela volně hromada smrkového dřeva. Zloděj si ji vyhlédl a když si pro ni v noci ze soboty na neděli kolem půlnoci přijel, vyrušil ho soused majitele domu, jemuž pokácené stromy patřily. Okamžitě zavolal policii, která pachatele dopadla," doplnila Šebková.

Zajistit dřevo na zimu si chtěl zřejmě i zloděj, který se vypravil krátce před Vánocemi do kobeřického lesního revíru. Odnesl si odtamtud dvacet metrů čtverečních habrového dřeva za zhruba dvacet tisíc korun. Další tři metry čtvereční dřeva složené v jednom z bučovických rodinných domů byly velkým lákadlem pro dělníka, který se podílel na jeho rekonstrukci.

Od poloviny loňského roku tak policie zaznamenala devět případů krádeže dřeva. „Šlo jak o trestné činy, tak i přestupky. K největší škodě došlo v Nemojanech, kde ležely na volném prostranství už pokácené smrky. Ty si pachatel odvezl a způsobil tím újmu ve výši jedenatřiceti tisíc korun," uvedla vyškovská policejní mluvčí Iva Šebková.

Krádeže trápí i lesníky, ačkoliv v poslední době jich podle šéfa bučovické lesní správy Otakara Pavlíka moc není. „Potíže však máme jak v lesích, tak i větrolamech. Ty se navíc hůř hlídají, takže se stane, že se čas od času nějaký strom ztratí. Co se pak týká lesů, krádeže nejsou nijak závažné. Škody se pohybují většinou v řádech stovek korun, takže ani nedochází k trestným činům," naznačil Pavlík.

Těch lesníci zaznamenají ročně jen minimálně. „Škodu převyšující pět tisíc korun evidujeme tak jednou nebo dvakrát do roka. Než se samotnou ztrátou pak máme víc starostí s nahlašováním," dodal Pavlík.

Ne všichni si ale pořizují dřevo za pět prstů. Jako třeba Josef Bednařík z Rousínova. „Topil jsem léta plynem, ale teď, když jsem se dostal do důchodu, využívám volného času, abych se na zimu dopředu zásobil. Nechávám si kulatinu dovézt před dům a dřevo si pak nasekám a nechám pořádně proschnout. Daří se mi snížit náklady na vytápění domu o několik tisíci korun ročně," uvedl Bednařík.