Podle starosty Karla Pospíšila jsou takové případy stále častější. „Jsou to takové vlny, nájezdy. Vždycky je týden nebo čtrnáct dní klid a potom to zase přijde,“ popsal.

Zdůraznil, že se nejedná o někoho z okolí. „Dojíždí sem z Kojetínska, Přerovska nebo Kroměřížska. Nejsou to vždy jedni a ti samí. Nejhorší je, že jezdí za každého počasí. Jsou tu pak rozježděné polní cesty,“ dodal.

Společnost Respono nechala oplocení areálu už několikrát opravit, problém se ale dál opakuje. Dalšími opatřeními se snaží riziko krádeží snížit představitelé obce. „Umístili jsme kolem skládky zákazy vjezdu. Když jdu kolem, tak pak někdy vidím auta zaparkovaná přímo před zákazem, což už je podezřelé,“ řekl Pospíšil.

Problém se majitelé společnosti Respono snaží řešit s bezpečnostní agenturou. „Nejde ani tak o způsobení nepořádku. Především zde hrozí riziko vzniku požáru. Na místě máme kamerový systém, jehož záznamy má agentura k dispozici. Předáváme je policii. Bohužel na nich ale většinou nejdou rozpoznat obličeje, takže policisté nemohou nic dělat,“ konstatovala vedoucí skládky Magda Říkovská.

Pachatele se podle ní jednou chytit podařilo. Nebylo to ale zásluhou techniky. „Šlo o náhodu. Jeden z našich pracovníků jel zrovna kolem a viděl tam stát auto. Upozornil starostu,“ dodala Říkovská.

Situace dál rozčiluje místní. „Hodně lidí chodí kolem na procházky a vadí jim, jak to tam vypadá. Na zastupitelstvu nás vždy vyzývají, abychom si čehokoliv podezřelého všímali, ale co dál? Nenapadá mě, jak to ošetřit, snad jen zavést do plotu slabší elektrický proud, aby si to zloději příště rozmysleli,“ myslí si například Dana Krištanová.