Vyškovští policisté v poslední době řešili například krádež v domě v Olšanech. „Zloděj se dostal do rozestavěného domu překonáním zámku u garáže a odcizil nejrůznější nářadí, včetně brusky nebo ruční míchačky. Celková hodnota věcí byla v řádu desítek tisíc korun," popsala jeden z případů vyškovská policejní mluvčí Iva Šebková.

Podobná krádež se stala také v neobyvatelné stavbě v Nížkovicích. „Pachatel tam rozbil skleněnou výplň dveří a krádeží nářadí způsobil škodu ve výši osmnácti tisíc korun," řekla policejní mluvčí.

Bohaté zkušenosti s vykrádáním novostaveb mají i samotné stavební firmy. „Prakticky na každé stavbě se nám něco ztratí. A zloději nedělají rozdíly, kradou jak materiál, tak inventář. Dokonce nám vybrali i dobře zamčenou maringotku. I proto jsme si museli přes noc najmout hlídače. Nechali jsme se pojistit, ale v případech, kdy stavba není řádně zabezpečená, pojišťovna nic nevyplatí. Asi největší škodu nám zloděj způsobil krádeží opěrných stojek, které měly hodnotu osmdesát tisíc korun," poznamenal třeba majitel dražovické stavební firmy Vlastimil Pelc.

Jiná firma se proti nájezdům zlodějů začala bránit poměrně svérázně. „Staly se nám případy, kdy se zloději do novostavby vloupali například sklepním okýnkem a odnesli nám veškeré elektrické nářadí, včetně nákladných vrtaček. Ztratily se nám ale i velké věci, jako například míchačka. Začali jsme to tedy řešit tak, že si ze stavby veškeré věci odvážíme a ráno je znovu přivezeme. Je to jediné řešení, jak o věci nepřijít," zdůraznil jednatel stavební společnosti z Radslavic David Lankaš.

Zloději se podle něj nezastaví před ničím. „Od jiných stavebních firem vím, že se jim staly i velké krádeže, kdy si zloděj odnesl třeba bojler nebo dokonce střešní okna," doplnil Lankaš.

Další nárůst počtu případů, kdy se zloději vloupou do rozestavěných budov, policie očekává s příchodem zimy. „ S podzimem končí stavební práce na řadě objektů a lidé se chtějí na Vánoce stěhovat do nového. Začnou domy zařizovat a plnit vybavením, přesto stále ještě bydlí jinde. Zloději pak odnášejí především dražší věci, jako baterie, kotle, umyvadla nebo dlažbu," vyjmenovala policejní mluvčí.

Nevýhodou u domů je chybějící alarm. „U z části vybavených domů ještě nebývá nainstalovaný alarm, nebo jiný bezpečnostní systém, který by pomohl majetek ochránit. Při vybavování ještě neobydlených domů je tedy potřeba dbát co největší opatrnosti," upozornila Šebková.