Když šla Vyškovanka Marie Oršelová naposledy k rodinnému hrobu na městském hřbitově, seděla u jednoho ze sousedních plačící žena. Obě potkal stejný osud. Někdo z jejich hrobů ukradl květiny i celé květináče.

„Vím minimálně o šesti případech krádeží z poslední doby, ztrácejí se kytky, květináče, lampy, dokonce i svíčky. To přece není možné, aby to takhle fungovalo a nikdo s tím nic nedělal. Správci jsme o tom řekli, ale krádeže pokračují,“ líčila svou zkušenost Oršelová.

Nekrade se pouze u Hřbitovního kostela Panny Marie. Nenechavci začátkem týdne řádili i v hlavním domku správce ve hřbitově v Dědicích. „Někdo se vloupal do domečku. Vyrazil dveře, aby se dostal dovnitř, šel určitě po penězích. Nic tam ale nenašel, peníze nosím u sebe,“ popsal poslední závažný případ správce obou vyškovských hřbitovů Jiří Lelek.

Ten má z celé věci těžkou hlavu. „Krádeže jsou velká bolest hřbitovů, trápí mě to, ale nemohu s tím moc dělat. Přes den se po hřbitovech pořád pohybuji, takže se nic neztrácí, ale v noci to neuhlídáte. Policejní hlídky o problému pravidelně informuji, ale je to těžké, zloděj si počká, až hlídka projde, případně se může schovat na hřbitovním kompostu, kdyby ho náhodou někdo vyrušil,“ posteskl si Lelek.

Městská i státní policie problému věnuje pozornost, krádežím ale nezabrání. „Přes den na hřbitov přímo vidíme ze stanice, takže je klid. V noci, kdy ke krádežím dochází, samozřejmě na hřbitovy dohlížíme. I když tomu věnujeme značnou pozornost, není bohužel možné, aby byl na každém hřbitově fyzicky přítomný policista,“ vypověděla mluvčí vyškovské policie Alice Navrátilová.

Velitel vyškovských strážníků vnímá věc podobně, řešení situace vidí v kamerovém systému. „Hřbitovy obcházíme, ale je to velice problematické. Pohledem nikdo nepozná, že na něm rostou ukradené květiny nebo tam leží cizí věnec. Museli bychom pachatele chytit přímo při činu, což se nedaří. Není možné, aby tam naši strážníci nocovali. Řešením by bylo vytvoření monitorovací sítě,“ nabídnul šéf strážníků Petr Sedláček.

Řešení v podobě kamer už má vedení vyškovské radnice na stole. „Problém aktuálně řešíme. Vyškovské hřbitovy bude od července nově spravovat Správa majetku města Vyškova namísto Vyškovských služeb. Novému správci jsme už podali námět na vyřešení situace prostřednictvím kamer. Bude záležet na technických a finančních možnostech, ale určitě se tím bude Správa zabývat a přijde s návrhem konkrétního řešení,“ ujistil místostarosta města Roman Celý.