„V okrese Vyškov se vyskytl jeden případ virové hepatitidy A. Zaznamenali jsme ho před několika týdny. Jde o muže ze Slavkova u Brna,“ potvrdil hlavní hygienik České republiky Michael Vít.

Jeho slova potvrdila také vyškovská hygienička Marie Hiršová. „Evidovali jsme jednoho člověka z Vyškovska. Nechali jsme vyšetřit také všechny osoby, se kterými byl v kontaktu. U těch už pominula inkubační doba a výskyt žloutenky u nich nehrozí,“ vysvětlila Hiršová. Podle ní už nikoho nemůže nakazit ani infikovaný muž, u něhož se nemoc vyskytla v neobvyklé podobě. „Nezežloutl, proto nebylo jednoduché onemocnění hned poznat. Můžu ale potvrdit, že jde o jediný případ, který byl v okrese zaznamenaný,“ řekla vyškovská hygienička.

Hepatitida typu A se ovšem může objevit u každého člověka. Právě teď, kdy je její výskyt častější, by lidé podle Hiršové měli dbát zejména na zvýšenou hygienu. „Každý by se měl vyvarovat kupování jídel ve stáncích a hlavně si před konzumací potravin mýt ruce,“ naznačila vyškovská hygienička.