Očkování je nepovinné. „Jde o novou vakcínu používanou druhým rokem. Dodavatel ji musí vyrobit, ale v jakém časovém horizontu by to mohlo být, si netroufám odhadnout. Rodiče tak zatím musím odmítat," informovala Bahníková.

Zájemci o očkování si však v ordinaci dveře nepodávají. Vakcína je totiž poměrně drahá. „Jedna dávka stojí kolem dvou a půl tisíce korun. A nejmenším dětem se dávají tři. I když na ni pojišťovny částečně přispívají, pořád je to celkem zátěž," zdůvodnila lékařka.

Dodala, že problém je i s vakcínami proti žloutence typu A. „Pro dospělé a mládež od šestnácti let nejsou. Dětských vakcín ale máme dostatek," vzkázala.

Dlouhodobý výpadek vakcín proti žloutence potvrdila i lékárnice Markéta Selingerová z vyškovského Kojálu. „Problém je v tom, že propukla epidemie žloutenky na Brněnsku a následně i v jiných regionech. Všichni se začali očkovat," uvedla Selingerová s tím, že výhledově by mohla být vakcína k dispozici zhruba až začátkem ledna.

Nedostatek očkovacích látek zaznamenala i maminka Kateřina Červíková z Vyškova. Své dítě chtěla v druhé polovině listopadu nechat naočkovat kombinovanou vakcínou proti spalničkám, zarděnkám, planým neštovicím a příušnicím. „Volala jsem do všech lékáren ve Vyškově a nikde ji neměli," vzpomínala Červíková.

Navíc nešla objednat ani na druhý den. „Proto jsem se ptala lékárnice, kdy asi bude. Volala distributorovi a tam jí řekli, že to vypadá až na přelom ledna a února. Sdělili mi, že jde o důsledek migrační vlny, že se přednostně očkují děti migrantů v Německu a ve Francii," popsala Červíková.

Po několika týdnech však nakonec byla úspěšná. „Vakcína dorazila a tento týden jsme byli na očkování," dodala Vyškovanka.

Lékárníci doporučují shánět tento typ vakcín přímo u lékaře. „Ve většině případu tyto látky lékárny nenakupují. Lékaři si je totiž zajišťují sami," vysvětlila Miroslava Sabová z lékárny, která se nachází u vyškovského autobusového nádraží.

I ta se tak momentálně potýká hlavně s dlouhodobým výpadkem očkovací látky proti žloutence typu A. „Problém navíc vyvstal už i u kombinované vakcíny, která působí jak proti žloutence typu A, tak proti typu B. První jmenovaná je nedostatková velmi dlouho, proto chybí i pro výrobu druhé," vysvětlila Sabová s tím, že denně musí několik lidí, kteří mají o látku zájem, odmítat.

Zprávy o nedostatku vakcín zaznamenala i Krajská hygienická stanice v Brně. „Nejsme to ale schopní ovlivnit. Jedná se o nepovinné, tedy nadstandardní očkování, takže její dodávky jsou v režii firem, které vakcíny dováží," vysvětlila vedoucí protiepidemického oddělení Radka Boháčová.