Žloutenkou typu A už onemocnělo i šest lidí z Vyškovska. A má být hůř
Vyškovsko - Virus vniká do lidského těla ústy. První příznaky se objevují po čtrnácti až padesáti dnech. A jak hlásí Krajská hygienická stanice v Brně, žloutenkou typu A už onemocnělo i šest pacientů z Vyškovska. Podle vedoucí protiepidemického odboru Renaty Ciupek určitě nejde o konečné číslo.
Nemocní jsou totiž především z hůře spolupracujících skupin. „Jedná se třeba o uživatele návykových látek. Nákaza se pak šíří dál přes příbuzné a kolegy v zaměstnání," poukázala.
Příznaky nemoci∙ zvýšená teplota, bolesti svalů a kloubů
∙ nevolnost, nechutenství, zvracení
∙ zežloutnutí očního bělma, případně žluté zabarvení kůže
Dodala, že šest nakažených je číslo podstatně vyšší, než je na Vyškovsku běžné. „Například loni jich bylo čtrnáct v celém kraji," připomněla odbornice.
Veřejnost tak vyzvala k důslednému dodržování hygieny. A hlavně k bedlivému dohledu na děti. „V létě jsou podmínky pro šíření nemoci daleko příznivější. Lidé chodí na hromadné akce, kde je snadné se nakazit. Doporučujeme s sebou nosit malé balení antibakteriálního gelu nebo ubrousky," podotkla Ciupek.
Na čtvrtek pak připadá Světový den žloutenky. „Žádnou osvětovou akci ale nechystáme," řekla za vyškovskou nemocnici Marie Pojezná s tím, že se žloutenkou se pacienti ve Vyškově neléčí. „Musí na infekční oddělení do Brna," zmínila Pojezná.
ČTĚTE TAKÉ: Epidemie žloutenky tvrdě udeřila. V boji s virem pomáhají i čistější autobusy