Situaci kvůli tomu sama zjišťovala na očkovacím místě ve vyškovské nemocnici. „Nakonec mi tam sdělili, že zatím mají poslané pouze vakcíny na druhou dávku již naočkovaných lidí a na dalších čtrnáct dní žádné další nemají slíbené. Na registru jsem si pak ještě znovu prověřila, že naše přihlášení zůstává platné,“ pokračovala Čermáková.

Právě nedostatek vakcín stále nutí zájemce k čekání nezvykle dlouhou dobu. „Na jejich dodávkách jsme zkrátka závislí. Nejsme ale vakcínami dostatečně zásobení. Systém jako takový ve vyškovské nemocnici ale funguje bezchybně,“ ujistil ředitel zařízení Zdeněk Horák.

Mnohým proto zbývá pouze čekání. „Podle pana premiéra je vakcín dost, ale evidentně to tak není. Nemocnice by očkovala ráda, ale bohužel nemá čím. Oslovili jsme také praktického lékaře, ale říkal, že situace je zoufalá a vakcíny také nemá,“ dodala Čermáková.

Na začátku března registrovala své rodiče také Milana Indráčková z Vyškova, aby poté čekali měsíc. „Poslala jsem proto email přímo do registru s dotazem. Řekli mi, že zrovna prvního března tam měli výpadek, tudíž naše registrace nebyla platná. Doporučili mi, abych provedla novou, kterou zneplatním první registraci,“ popisovala koncem týdne Indráčková na sociálních sítích.

Koordinátor očkování v Jihomoravském kraji podněty ohledně problémů se systémem neřeší. „Jedná se o jednotlivé případy, kterými se zabývají individuálně na úrovni samotných očkovacích míst,“ komentovala mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá.

Lidem s podobnými podněty doporučila, aby je směřovali právě tam. „Možností je i zmíněný koordinátor,“ dodala Plachá.

Podle zástupců kraje se nicméně systém velkokapacitních očkovacích center zatím osvědčuje. „Očkování je v nich mnohem rychlejší než v samotných budovách nemocnic. Výjimkou je na jihu Moravy třeba právě vyškovská nemocnice díky odlišnému zázemí. Zatím se tam zdravotníci v množství naočkovaných nijak výrazně neodchylují od center, ale v případě potřeby jsme stále připraveni k jejich přesunu do vybrané haly ve městě,“ informoval krajský mluvčí Michal Cagala.

Na očkování tam už dvakrát vyrazila třeba matka Ivety Lakomé z Vyškova. Registrovala ji hned první den, kdy to systém umožnil. „Termín jsem získali už za čtrnáct dní a na místo jsem ji doprovodila. Po první dávce měla chvíli zimnici a po druhé se jí dělalo špatně. Už jsme ale měsíc po očkování a nemá žádné další podobné potíže,“ vyprávěla Deníku Lakomá. Podmínky v nemocnici si přitom pochvaluje. „Všichni tam byli hodní, milí a ochotní. Na místě jsme nečekali,“ dodala Lakomá.

Proklikejte si interaktivní mapu praktických lékařů zapojených do očkování v Jihomoravském kraji (pro lepší zobrazení si zavřete rozklikávací nabídku vpravo nahoře):