Má jít o záplatu za zrušené dotační tituly. Podle vedení měst to ale nebude jen o pozitivních zprávách. „Ze sdílených daní nyní dostáváme osm tisíc korun na osobu, od příštího roku by se částka měla zvednout až na devět tisíc dvě stě korun, což v součtu činí přibližně pětadvacet milionů korun do rozpočtu města navíc. Ve skutečnosti však suma bude nižší, protože stát chce městům ubrat peníze jinde. Například chce krátit dotace do školství, které v současné době pro Vyškov činí víc než tři miliony korun. Je tedy velice těžké dopředu odhadnout, o kolik si ve skutečnosti polepšíme a jak bude z hlediska příjmů vypadat příští rok," poznamenala k příjmům mluvčí vyškovské radnice Dana Ryšánková.

Také ve Slavkově u Brna očekávají oproti tabulkám ministerstva financí konečné navýšení rozpočtu spíš střídmější. „Podle prognóz ministerstva financí se má u nás po schválení novely o rozpočtovém určení daní navýšit příjem asi o patnáct milionů korun. V důsledku některých navazujících změn a plánovaných přechodných úsporných opatření ale bude suma určitě nižší," je přesvědčený slavkovský starosta Ivan Charvát.

Na projekty z dotací

Ve městě už nicméně mají představu, jak s navýšeným rozpočtem naloží. „Výnos pravděpodobně pomůže městu hlavně v oblasti investic do obnovy komunikací a veřejných prostranství a ploch, kde se za posledních několik let nastřádal velký investiční dluh. Zbytek peněz plánujeme použít na spolufinancování projektů placených z dotací," prozradil starosta.

Polepší si ale i malé obce Vyškovska s několika stovkami obyvatel. „Ve Zbýšově si můžeme polepšit o víc než jeden milion korun, což je pro nás obrovský přínos," podotkl starosta Zbýšova Jaroslav Žalkovský, který se spravedlivější rozložení peněz mezi města a obce snaží prosadit už několik let.

Podle něj je největší výhodou nového rozpočtového určení daní menší zadlužování obcí. „Obce si s vyššími příjmy nebudou muset brát tak vysoké úvěry jako doposud a zmizí také situace, kdy starostové žádali o dotace ve výši několika desítek tisíc korun. Třeba na opravu chodníku. Navíc se díky tomu částečně zmírní korupce, která je v dotačním prostředí silně zakořeněná," myslí si starosta.

Lidé si na internetu mohou sami jednoduše zjistit, o kolik by se měl v příštím roce zvýšit příjem právě jejich obce nebo města. „Bojujeme o to, aby společně s navýšením příjmů stát obce finančně nezatěžoval v jiných oblastech a nenutil nás platit věci, které jsme dřív platit nemuseli. Na internetových stránkách obcelidem.cz si lidé mohou lehce zjistit, kolik je současný příjem v jejich obci a jaký by měl být od příštího roku," doplnil Žalkovský.

Záleží na podobě

Na konečné schválení novely vyčkávají také v Ivanovicích na Hané. „Novela zákona prošla zatím pouze poslaneckou sněmovnou. Nyní ji musí ještě schválit senát a pak prezident. Teď dostáváme šest tisíc osm set korun na hlavu, teoreticky by se částka měla v příštím roce zvednout až na devět tisíc dvě stě. Vše ale záleží na tom, zda novelu opravdu schválí v té podobě, jak je navržená," uvedl starosta Ivanovic na Hané Jozef Heretík.

Peníze navíc by Ivanovičtí rádi použili na zřízení městské policie. „V současné době máme uzavřenou půlroční dohodu se státní policií ve Vyškově, která do Ivanovic zajíždí. Pokud bychom v příštím roce dosáhli na vyšší příjem, rádi bychom zřídili městskou policii v suterénu městského úřadu," dodal Heretík.