Ulice Dobrovského se nachází blízko Masarykova náměstí, se kterým je propojena Radnickou, uprostřed průchodem a na konci Zámeckou ulicí. Všechny tyto tři trasy jsou pouze pěší.
Chodci nyní v lokalitě míjejí javory s nízkým nasazením koruny, stromy navíc mezi sebou nemají dostatečné rozestupy. Podle projektantů z brněnského studia LAPLAN jsou stromy nízkého vzrůstu vnímány spíše jako bariéra mezi komunikačním prostorem chodců a domy na druhé straně. „Nedostatečná vzdálenost od fasády a vzájemně mezi sebou neumožňuje jejich symetrický růst. Navrženo je stromořadí v celé délce ulice, s krátkým přerušením pouze v centrálním prostoru. Stromy budou vysázeny v dostatečné vzájemné vzdálenosti devíti metrů a pět a půl metru od fasád,“ shrnuli odborníci ze studia.

Do uličního stromořadí navrhli středně velké druhy s mírně sloupovitou korunou, které dobře snáší městské prostředí jako jsou například ulmus nebo lobel. Významnou změnou bude podle zástupců města také srovnání povrchu tak, aby co nejvíce obchodů mělo vstup v úrovni terénu. Pro bezpečnější a plynulejší pěší propojení Dobrovského ulice a hlavního náměstí se zámkem a zámeckou zahradou je v plánu rovněž nový přechod pro chodce přes vytíženou krajskou silnici směrem k Radnické.
Také tady jsou v plánu změny. „Primárně jde samozřejmě o velmi složitou situaci s udržením čistoty v souvislosti s trvalým znečišťováním chodníku velkým množstvím holubů, kteří se pohybují v celém jejím prostoru. Podstatným tématem je samozřejmě doprava v lokalitě. Respektujeme její nutnost, zejména v souvislosti se zásobováním podniků, ale větší důraz budeme klást na pěší trasy,“ doplnil Jurka.

Zmínil dále, že dnes v ulici někdo běžně zastaví a odskočí si třeba pro oběd do krabičky s sebou. „Jednosměrnou zůstane, stále ale pracujeme s několika variantami,“ dodal Jurka.
V případě navazující Zámecké ulice město usiluje o klidovou pěší zónu s parkovou zelení. „Lokalita je neutěšená. U oválného prostoru mezi obchody, stávajícím parkovištěm a synagogou stojí auta, pohybuje se tam spousta chodců. Prostor navrhujeme coby klidový s větším množstvím zeleně. Poslouží primárně coby jeden z bezpečných pěších přístupů na hlavní náměstí,“ popsal místostarosta Josef Kachlík.
V centrálním prostoru před veřejnými toaletami, kde se kříží ulice Dobrovského s průchodem na náměstí, jsou možností k využití kulturní vystoupení. „Bude to předmětem dalších debat. Hodláme zároveň trvale vyřešit umístění kontejnerů, aby esteticky nezatěžovaly okolí jako doposud. Rozšíření a sjednocení by se dočkal i městský mobiliář tak, aby na sebe jednotlivé prostory navazovaly,“ shrnul Kachlík.

Stávající povrchy budou nahrazeny novými. Podle projektantů je pro veřejná prostranství vhodné používat pouze dostatečně odolné a trvanlivé materiály. Přednost získají takové materiály, které se už v centru Vyškova vyskytují. Jedná se o betonovou dlažbu kladenou na vazbu, doplněnou o příčné pruhy světlejšího odstínu, a dlažbu žulovou.
Vizi ocenil také opoziční zastupitel Jiří Hajzler. „Mohla by přinést pěknou klidovou zónu ve středu města. Současný stav již není ideální a prezentované řešení by mohlo být přínosem, nejen pro obyvatele Vyškova,“ hodnotil Hajzler.
V ideálním případě může podle místostarosty Romana Celého stavba začít na jaře příštího roku. „Vše ale bude záležet na tom, kdy skončí s pracemi Vodovody a kanalizace. Odhad nákladů není možné v této chvíli říci, je tu mnoho faktorů, které budou cenu ovlivňovat. Odpověď budeme znát až po dokončení projektové dokumentace. Zcela jistě půjde o desítky, ne jednotky milionů korun,“ shrnul Celý.