Za dítě do tří let by získaly pět tisíc měsíčně. „V současnosti čerpáme dotaci necelých osm a půl tisíce na dítě, rodiče u nás doplácejí paušálně tři tisíce včetně stravy. Jen na mzdových nákladech, odvodech a nájemném za prostory spotřebujeme veškeré naše příjmy,“ sdělila za centrum Miroslava Sasová.

Grafiku V. A. Kounice uvidí návštěvníci zámku v průběhu letošní prohlídkové sezóny.
Získali unikátní dílo. Grafiku knížete, který se zasloužil o rozvoj zámku

Aby pokryli náklady, museli by od rodičů vybírat okolo sedmi tisíc. „To je pro spoustu rodin nedostupné. Skupinu bychom museli přestat provozovat,“ dodala.

O nejasné budoucnosti, a dokonce o ukončení činnosti hovoří i další provozovatelé a průvodci v dětských skupinách v kraji. Důvodem je chystaná novela zákona, která z nich od 1. ledna roku 2022 udělá jesle.

Součástí novely zákona má být podpora dětí, které nemají nárok na přednostní umístění do mateřských škol. „Tedy dětí mladších tří let. Již nyní navštěvuje dětské skupiny pětasedmdesát procent dětí mladších tří let. 97,2 procent dětí je pak mladších čtyř let,“ uvedl mluvčí ministerstva Vladimír Dostálek.

Hluboký kočárek (na fotografii vpravo) někdo ukradl přímo před obchůdkem Adry.
Vyškovskou charitu okradl zloděj. Odvezl kočárek před obchodem

Dětské skupiny a jejich počty


Ke 14. lednu 2020 evidovalo ministerstvo práce a sociálních věcí v České republice 1031 dětských skupin s kapacitou 13 498 míst. Na území Jihomoravského kraje provozuje 108 poskytovatelů 165 dětských skupin s kapacitou 2 302 míst.