„Slavností uvedení do provozu plánujeme už ve čtvrtek, nicméně plnohodnotný provoz pro návštěvníky pak může začít v pátek nebo až příští týden. O tom ještě rozhodneme, a včas podáme informace,“ potvrdil v pondělí ředitel Městského kulturního střediska Vyškov Luboš Kadlec.

Po dobu úprav je kino dlouhodobě uzavřené. „Pracovníci ještě dodělávají poslední drobnosti. Nečekané potíže byly ale například se schody, u nichž průzkum odhalil velmi špatný stav. Původně jsme tam počítali pouze s opravami, které ale nestačí,“ vysvětlil Kadlec.

Prozatím tak zůstávají nové schody v podobě betonového skeletu, který posléze doplní dlažba. Kino má ale ve Vyškově dlouhou tradici, na kterou se váže spousta vzpomínek. „Pamatuji si to ještě jako kino Kosmos. Chodili jsme tam třeba na Vinetoua,“ vzpomínal na zážitky z minulého století třeba Ludvík Kurucz.

Dlouho ohlašovanou nejdůležitější fázi rekonstrukce Sokolského domu provázely odklady, původně ji zástupci města ohlašovali už loni. „Až od sedmnáctého května tohoto roku začala rekonstrukce velkého sálu, takže otevření vnitřního kina zatím nebylo navzdory uvolnění omezení možné,“ vysvětlil za provozovatele kina Pavel Procházka.

Potvrdil, že se zájemci mají na co těšit. „Co se týká novinek pro návštěvníky, tak zde stále platí veškeré již dříve avizované informace. Lidé se mohou těšit na nové pohodlné sedačky, kvalitnější akustiku sálu a větší projekční plátno,“ doplnil Procházka.

Ve velkém sálu se lidé usadí na celkem 251 sedačkách, nové je i LED osvětlení. „Kino se stane konkurenceschopnější multiplexům. K novému plátnu bude rovněž nutná výměna všech stávajících maskovacích opon, obměny se dočkají i staré jevištní opony,“ vyjmenoval vyškovský místostarosta Josef Kachlík.

Dle dosavadních ohlasů mnozí Vyškované provoz netrpělivě vyhlížejí. Od roku 1994 přitom přišlo do kina na více jak čtyři tisíce filmových představení přes 316 tisíc diváků. Významným mezníkem v historii Sokolského domu byla kompletní digitalizace technologií, které pracovníci kina absolvovali už před deseti lety. Digitalizací se kinu otevřely nové možnosti, hlavně díky hraní filmů v premiérových termínech.

KINO SOKOLSKÝ DŮM

- Modernizace velkého sálu začala v druhé polovině května.

- Následky bouře práce zbrzdily.

- Zahrnují nové sedačky, větší plátno nebo novou akustiku.

- Do běžného provozu se vrátí v říjnu.