Žně, které minulý týden zastavil déšť, se podařilo některým zemědělským družstvům v regionu dokončit, jiná to plánují v nejbližších dnech. Přesto se deštivé počasí zřejmě negativně podepíše na kvalitě sklizeného obilí.

Úspěšně sklidit zbylých zhruba pět set hektarů pšenice se podařilo zemědělskému družstvu ze Šaratic. „Jak počasí dovolilo, znovu jsme vyjeli a teď už máme všechno sklizené. Jak se déšť projeví na kvalitě pšenice, to ještě uvidíme,“ podotkl ředitel akciové společnosti ZEV Šaratice Karel Kotrba.

Se sklizní pomáhaly v Šaraticích brigádnické kombajny. Stejnou službu využilo i zemědělské družstvo v Rostěnicích, kde je šedesát procent z devatenácti používaných kombajnů najatých. „Sklízíme už zhruba měsíc, protože musíme kvůli počasí dělat přestávky. Teď vyjíždíme na pole v hodinových intervalech, čekají nás ještě dva dny sklizně. Doufáme, že se nám to podaří dostat pod střechu ještě tento víkend,“ uvedl předseda představenstva zemědělského družstva Rostěnice Vítězslav Navrátil.

Na polích rostěnického družstva ještě čeká na pokosení pšenice i část ječmene. Obě plodiny přitom špatné počasí ohrožuje. Například u sladovnického ječmene zrno zčerná a může také kvůli vlhkosti začít předčasně klíčit. U pšenice zase déšť vyplavuje lepek, což snižuje její kvalitu pro pekařské účely.

Všechen ječmen se podařilo bezpečně sklidit a uskladnit také zemědělskému družstvu z Rousínova. „Pšenice je ovšem stále ještě asi polovina na polích, takže vždycky čekáme, co udělá počasí a podle toho vyjíždíme. Odhaduji to tak zhruba na čtyři dny sklizně, pokud bude nějakou dobu hezky. Protože obilí nemáme kde vysušit, v dešti ani ve velkém vlhku sklízet nemůžeme,“ upozornil předseda představenstva zemědělského družstva Rousínov Pavel Julínek.

Náskok před ostatními

Nejvyšší možná vlhkost zrna je pro podniky bez sušárny obilí čtrnáct až patnáct procent. Družstva, která sušárnu vlastní, si můžou dovolit sklízet i obilí s osmnáctiprocentní vlhkostí, což jim umožňuje náskok před ostatními. Takovou výhodu má například zemědělské družstvo Rakovec z Velešovic.

Ještě několik dní se tak na různých místech Vyškovska budou otázkou žní kromě zemědělců zabývat i řidiči. Silnice kolem polí totiž teď často blokují zemědělské stroje, za kterými se vytváří kolony aut. „Zrovna nedávno jsem jel přes Slavkov u Brna a Bučovice a v obou směrech jely kombajny. Já jsem naštěstí byl zrovna v tom rychlejším směru a řidiče pak napadlo uhnout a kolonu aut za ním pustit dopředu, ale druhý směr byl na tom o poznání hůř,“ podotkl například Pavel Janoušek.

Deštivé počasí tak podle něj znamená nepříjemnosti i pro lidi, kteří jinak sklizeň neřeší. „Když je teplo, trvá sklizeň jen několik dní, maximálně týdnů, a člověk ty kombajny a traktory vydrží, protože koneckonců, něco jíst musíme. Ale jak je to takhle kvůli dešti roztahané, je to nepříjemné pro všechny,“ podotkl Janoušek.

Z deštivého a vlhkého počasí, které teď vystřídaly teploty nad dvacet stupňů Celsia, se tak zatím radují jedině houbaři. I na Vyškovsku, kde až donedávna nebylo ani na tradičních lokalitách po houbách ani památky, totiž konečně začínají růst.