Extrémní sucha střídaná přívalovými dešti. Toto počasí se muselo negativně projevit na letošní úrodě. Zemědělci tak nemají moc důvodů k radosti. Obavy, že letos bude úroda ještě horší než vloni, kdy také nebyla moc slavná, se potvrdily.

„Sucho poznamenalo úrodu jařin. Především je problém u hořčice, máku, ječmene, cukrovky a hrachu,“ oznámil předseda vyškovské agrární komory Pavel Tomášek.

Vážnost situace dokladuje zřízení ministerské komise, která měla za úkol zmapovat stav plodin v postižených okresech. Vyškovsko bylo rovněž na seznamu oblastí trápených počasím.

„Byl jsem také členem týmu, který objížděl pole zemědělců, kteří předpokládali větší ztráty. Rozloha těchto polí činila třináct tisíc hektarů. Komise většinu z nich zařadila do skupiny poškození mezi třiceti až padesáti procenty. Zatím ale nejspíše ministr nerozhodl, zda postižení pěstitelé dostanou nějakou kompenzaci,“ uvedl Tomášek.

Podle něj je jisté, že úroda bude horší asi o deset procent než v roce 2006. Je prý ale předčasné určit, zda se někteří zemědělci dostanou do potíží. „Vše je závislé na řadě dalších faktorů. Pokud například bude v okolních státech špatná úroda, ceny stoupnou. Rolníci tak mohou získat více i za méně kvalitní výpěstky,“ objasnil.

Nadšení zatím nejsou například zemědělci velešovické společnosti Rakovec. „Pšenice je průměrná, nejvíce poškozený bude jarní ječmen. Je řídký a místo devíti set klasů na metr čtvereční sklidíme třeba jen šest set,“ sdělil agronom společnosti Bořivoj Vrzala.

Agrární kolos společnost Rostěnice začal sklízet na Slavkovsku. Celá oblast je poškozena suchým jarním počasím. „Zatím jsou výnosy u sklizených ploch o třicet procent nižší, než je standard. Lépe sucho zvládla ozimá řepka, která je deset až patnáct procent pod obvyklou výnosovou úrovní,“ řekl předseda představenstva společnosti Vítězslav Navrátil.

Optimismem zrovna nehýří ani ředitel družstva Morava Pustiměř Stanislav Charous. „Zatím jsme vymlátili asi dvacet hektarů ozimého ječmene. Ale nevypadá to dobře. Také u jarního ječmene je problém. Kvůli nedávnému krupobití je pole slehlé a bude dozrávat nestejnoměrně,“ informoval Charous.