Na většině míst na Vyškovsku už kombajny dokončily svou práci. Mnoho zemědělců se při pohledu na výnosy přesvědčilo, že se vyplnily nepříznivé předpovědi. Suché jaro napáchalo na poli velké škody na plodinách.

To je třeba případ pustiměřského družstva Morava, kde už stroje utichly. „Nejdříve jsme sklidili řepku. Poté ječmen a pšenici,“ popsal ředitel Stanislav Charous. Podle něj je úroda obilí podprůměrná. Největší ztráty jsou u ječmene. „Porosty byly řídké nebo vůbec nevzešly,“ dodal. Myslí si, že to bude pro jeho společnost znamenat finanční ztrátu.

Žňové práce již skončili také zemědělci společnosti Agria Nížkovice. Podle tamního agronoma Ivana Sedláka je úroda spíše horší, než bývá běžné v jiných letech. „Především u hrachu, pšenice a ječmene, tedy plodin, které jsme zaseli na jaře,“ popsal situaci.

Zda to bude pro nížkovické zemědělce představovat ztrátu, je zatím podle něj obtížné odhadnout. „Záleží především na tom, jaké budou letos výkupní ceny jednotlivých plodin,“ vysvětlil Sedlák.

Podobná situace je i v družstvu Zemo v Bohatých Málkovicích. Sklizeň tam skončí tento týden. „Nižší jsou výnosy jařin, a to kvůli letošnímu suchu v průběhu jara,“ uvedl jednatel společnosti Zemo Václav Krč. Ani on zatím nechtěl odhadovat, zda vlivem toho získají v Bohatých Málkovicích méně peněz za své obilí.

Oproti dřívějším předpovědím vidí situaci lépe bohdalický soukromý zemědělec Jan Hlobil. Před časem se obával, že suché počasí ohrozí jeho úrodu a bude to pro něj představovat velkou ztrátu. „Od té doby se ale situace v naší oblasti trochu zlepšila. Přesto rozhodující byl duben a květen. Poté už deště mnoho zachránit nemohly,“ vysvětlil rolník.

Sklizeň teprve začal, protože čekal až bude mít k dispozici kombajn. Odhaduje ale, že letos bude úroda nejspíše průměrná. „Počasí sice bylo velmi suché, ale loni nám zase výnosy výrazně ovlivnily deště, které přišly v období sklizně. Teď je ale situace mnohem lepší,“ uvedl Hlobil.