Čísla by podle ní mohla být ještě lepší, nebýt letošních veder. „Každý chtěl být u vody, nikomu se nechtělo někam jezdit. Za vysoká čísla vděčíme především silnému začátku sezony. Otevíráme totiž v březnu, kdy jsou například hrady a zámky ještě zavřené, takže k nám zavítá vždy hodně lidí," vyzdvihla ředitelka.

Tropy odradily od návštěv podobných atrakcí třeba Milana Kostku z Vyškova. Obával se, že by se mu ani nevyplatily. „V teplotách, které o prázdninách panovaly, jsem radši zůstal na zahrádce u bazénu. Chození po různých akcích mě nelákalo. Návštěvu některé zoologické zahrady jsme s vnukem zvažovali, ale nakonec jsme si řekli, že se zvířata budou před sluncem schovávat a některá třeba ani neuvidíme," vysvětlil důchodce.

Ti, kteří se však vysokých teplot nezalekli, mohli o prázdninách poprvé navštívit nový pavilon, který bošovická zoo letos v červnu otevřela pro papoušky amazonské.

Chtějí nové druhy

Ten je zatím zaplněný jen z poloviny. „Příští rok je naším hlavním cílem zajistit pro pavilon nové druhy amazoňanů a zaplnit tak dosud prázdné prostory. Nové druhy ale máme každý rok, letos přibyly asi tři. Dohromady je tedy u nás třicet druhů, což je přibližně sto sedmdesát papoušků. Letošní mláďata však brzy půjdou k chovatelům, takže se celkový počet sníží," upozornila Škrháková.

To ve Vyškově, respektive v zooparku a dinoparku, zatím loňská čísla nedohnali. Tam se letos přijelo podívat o tisíce lidí méně. „Loni jsme na konci srpna spočítali návštěvnost kolem 143 tisíc, letos jsme zatím u sto třiceti. Je to tedy propad o třináct tisíc, což je docela hodně. Kromě tropického léta se však sezona nevydařila ani na začátku. Čísla se začala snižovat už v období Velikonoc, kdy naopak bylo chladno. Doufáme ale, že pokud bude na podzim pěkné počasí, rozdíl ještě trochu vyrovnáme," přála si investiční referentka vyškovské atrakce Dagmar Nepeřená.

Čas zájemci ještě mají. Zatímco zoopark je ale otevřený po celý rok, kdo chce letos vidět dinosaury, musí si pospíšit. V říjnu už park otevře pouze o víkendech, od listopadu pak provoz ukončí úplně. A to do dubna. „Do dinoparku ale lidé chodí převážně o prázdninách. Většinou k nám přijedou, když mají dovolenou. Těchto turistů právě kvůli počasí dost ubylo. V konečném součtu je tedy možné říct, že návštěvníků klasické zoo bylo oproti loňsku dokonce víc, ale kvůli nižšímu zájmu o dinosaury je sezona slabší," vysvětlila Nepeřená.

Mezi loňskými zájemci o zhlédnutí vyhynulých predátorů byla i Hana Rašková. Letos už však návštěvu v plánu neměla. „Myslím, že oproti klasické zoologické zahradě stačí dinopark vidět jednou. Je sice moc pěkný, velmi se nám v něm líbilo, ale spíš to beru jako zážitek. Naopak na živá zvířata se jdeme s rodinou podívat několikrát ročně a můžeme je pozorovat při různých činnostech. Je to tedy pokaždé jiné," svěřila se Vyškovanka.

Příští rok však bude mít důvod s dětmi vyškovský svět druhohorních ještěrů, který letos zahájil jubilejní desátou sezonu, navštívit znovu. V plánu je totiž pořízení nových lákadel. „Už dlouho chceme ze čtyř věží, které v areálu jsou, udělat nějaké nevšední atrakce. Uvažujeme o skluzavkách nebo lanové dráze. Projekt se sice teprve zpracovává, ale chceme vše stihnout před začátkem nové sezony," upřesnila Nepeřená.

ZUZANA RICHTROVÁ