Podle investiční referentky zooparku Dagmar Nepeřené je vše na dobré cestě. Za zdržením stojí hledání vhodného architekta. „Ukázalo se, že stavba bude velice náročná na statiku. Najít architekta, který má s něčím podobným zkušenosti, bylo obtížné. Nezbylo nám proto nic jiného než spuštění projektu odložit," informovala Nepeřená s tím, že momentálně už mají nejen stavební povolení, ale i vybraného zhotovitele na první část stavby.

Termíny se tak zatím daří držet. „V následujících dnech má být i o něco příjemnější počasí, takže bychom mohli začít s přípravou základů," dodala.

Velká průchozí voliéra má návštěvníkům navodit pocit pravé Austrálie. Zoopark počítá nejen s volným pohybem andulek a dalších papoušků žijících v Austrálii, ale i klokanů, které si lidé prohlédnou z bezprostřední blízkosti. „Voliéra bude dlouhá zhruba čtyřicet metrů, na šířku pak bude mít okolo patnácti metrů," nastínila Nepeřená.

2 600 000
korun měl původně stát pavilon Austrálie. Podle Dagmar Nepeřené však částka bude o něco vyšší. Záviset bude mimo jiné na ceně dalších prací, která vzejde z výběrového řízení.

Co se týká osazenstva, zejména u klokanů zatím zoopark nemá druh přesně určený. Původně totiž plánoval pořídit samce klokanů Bennetových. „Při seznamování se s podobnými projekty v jiných zoo nám ale doporučili ještě jiný, menší druh. Ten jde navíc chovat v párech a úspěšně množit. Nyní proto zvažujeme, kterou cestou se vydat," dodala pracovnice zooparku.

Kromě klokanů a papoušků se návštěvníci můžou v roce 2017 těšit i na další nová zvířata. „Letos jsme přivezli kozy girgentánské, což je vzácné sicilské plemeno. Mají mohutné a specificky tvarované rohy. Vzhledem k tomu, že různých plemen už máme mnoho, rozhodli jsme se pořídit jen kozly. Ty vykastrujeme a následně doplní expozici sicilských oslů," naznačil zoolog vyškovského zooparku Jiří Sekvenc.

Přestože kozlíci už ve Vyškově domov našli, návštěvníci je ještě neviděli. „Zatím jsou umístění v zázemí. Lidem se představí na jaře," informoval Sekvenc.

Kromě toho zoo přiveze také velmi vzácný portugalský skot Cachena. Na světě je pouze čtyři sta kusů. „Půjde o jednoho býčka a tři krávy. Tím bude mít náš zoopark jednu z největších kolekcí domácích turů v Evropě. Skupina bude mít devět druhů, čímž předběhneme i berlínský Tierpark, ten jich má osm," vyzdvihl pracovník zooparku.