Další díly seriálu Zvířátka v zoo naleznete ZDE

Také díky svým nevelkým rozměrům a nenápadnému zbarvení nepatří zebu zakrslý k těm chovancům vyškovského zooparku, kteří hned napoprvé upoutají pozornost návštěvníků. Rozhodně si ji ale zaslouží, i když ho mohutností a impozantním zjevem zastíní jeho mnohem větší příbuzní, jako třeba stepní uherský skot, domácí buvol nebo mohutný gajal. Vždyť je to nejmenší zástupce domácího skotu, který rozhodně není hned tak někde k vidění.Kráva je v Indii posvátná

Zebu, kterého známe především jako typickou indickou posvátnou krávu, se liší od evropských plemen skotu. Má užší lebku, dlouhé a svislé uši, delší nohy a typický tukový hrb na zádech.

Dokáže zastavit autobus

Lidé ho ochočili zřejmě v údolí Indu už před více než šesti tisíci lety. Odtamtud se rozšířil přes Malou Asii do celé Afriky a později i do Ameriky.
Jak už bylo řečeno, obyvatelé Indie zebu uctívají. Známé jsou scény, kdy povalující se krávy zastaví třeba autobus plný cestujících, kteří trpělivě čekají, až se přežvýkavcům zachce odkráčet jinam. Hinduisté krávy nijak neobtěžují ani nezabíjejí. Na druhou stranu jim bývá také cizí pocit zodpovědnosti za jejich výživu a zdravotní péči.

Vědci se dodnes přou, odkud se vzal zvláštní vztah Indů k jejich skotu. Vysvětlení často hledají v tom, že pro dobyvatele indického subkontinentu, jimiž byli bojovní indoevropští Árjové, byla stáda skotu nejen základním zdrojem obživy, ale i výrazem bohatství a moci. Tak tomu je ostatně dodnes u hamitských kmenů v Africe. Masajové své krávy nezabíjejí, požívají jen jejich mléko a krev. Druhou stránkou mince této ohleduplnosti je poničená divoká příroda, protože přemnožená stáda skotu ničí vegetaci savany.

Zajímavé je, že podobně niterný poměr jako k zebu nemají Indové k běžně chovaným domácím buvolům, i když jde také o skot. Považují je totiž za jízdní zvířata boha smrti.

Trpaslík mezi ostatními tury

Těžko už dnes říct, v které oblasti došlo k vyšlechtění zakrslého zebu. Muselo to být zřejmě v obzvlášť drsných podmínkách. Každopádně trpasličí zebu, jehož výška nepřesahuje metr v kohoutku, se vyznačuje neobyčejnou houževnatostí zejména vůči horkému podnebí a různým chorobám.

Zebu zakrslý je užitečným pomocníkem, ale nemá takový hospodářský význam pro člověka jako jeho větší bratranci. Kráva může vrhnout ročně až dva potomky. Dožívá se v některých případech dvaceti let. Chovají ho obyvatelé Indie, jihovýchodní Asie a Šrí Lanky.

Vážení čtenáři, seriál Zvířátka v zoo najdete také v tištěné podobě každou středu ve Vyškovském deníku Rovnost