Od desíti ráno, kdy program odstartoval, do atrakce míří desítky dětí v doprovodu rodičů. Hned zkraje mají možnost vyfotit se s velbloudem a nenajde se snad žádné, které nemá zájem. Ačkoliv z tváří některých je patrný strach. „Ty moje se hodně bály, ale nakonec to překonaly. Nejvíc se ale těšíme na malování na obličej a samozřejmě na zvířátka," sděluje maminka Lenka Štéblová z Vyškova.

Jedné z posledních možností, kdy ještě jde zoopark navštívit za slunečného počasí, využívá i Ludovít Gulászi z Pustimeře. Přijela za ním na víkend vnoučata z Prahy, a tak s volbou, kam je vezme, příliš neváhal. „Jsem rád, že se tady právě teď něco takového děje. Z programu mě zaujalo hlavně malování na obličej, ale taky se těšíme do dinoparku," svěřuje se.

Ačkoliv se celý den po areálu pohybuje mnoho dětí, která si vystála třeba i dvouhodinovou frontu, aby do večera propůjčila svou tvář tygrovi, kočce, Spidermanovi, drakovi a dalším postavám, program rozhodně není jen o malování na obličej. Dokazuje to například množství těch, které se krčí pod přístřeškem naproti Babiččina dvorečku. „Šijí zde zvířátka, která pak vycpou a následně dokreslí. Můžou si tak vyrobit zajíce, kozu, krávu, ale myslím, že nejčastěji dělají kočku," vyjmenovává Marie Trávníčková, která jim při tom pomáhá. Stejně jako rodiče.

Křest hříbat

Děti rovněž baví klaun, který jim hraje pohádku a vytváří pro ně zvířata z balonků. Co by to ale byl za den zvířat, kdyby si návštěvníci nemohli sáhnout přímo na živé zvíře. Kromě možnosti zajít si je pohladit do Babiččina dvorečku, což jde celoročně, si můžou zajezdit na koni a u králičí expozice jsou k dispozici dva králíci v ohrádce, za nimiž si zájemci můžou vlézt. „Děti se také můžou naučit, jak se správně starat o poníky, jak je čistit a krmit. Další část programu, kdy budou v užším kontaktu se zvířaty, je křest našich mláďátek. Půjde o oslíky a malá hříbata," zmiňuje pracovnice zooparku Hana Vymazalová.

Kromě dětských hlasů se atrakcí line i zvuk bubnů: na loučce má rozdělanou podložku se spoustou nástrojů bubeník. Při workshopu, který úderem jedenácté dopoledne přilákal jak velké, tak i malé, se ujalo paliček asi patnáct zájemců a společně spustili. „Taky jsem to zkusila. Sice nevím, jak mi to šlo, ale hodně mě to bavilo," hodnotí Anna Lusková z Hoštic-Heroltic.

Později odpoledne na účastníky čeká šest stanovišť, a když je obejdou, dostanou sladkou odměnu. Domácí štrúdl a limonádu. A kdo už bude mít dost chození, může si zajít odpočinout do sférického kina. „Jde o mobilní planetárium, velkou kopuli, kde si děti lehnou na zem na polštářky a sledují film, animovanou vzdělávací pohádku na celém oblouku nad nimi," popisuje Vymazalová.

Vzhledem k propagaci, v rámci níž zoopark vyslal jeden den na vyškovské Masarykovo náměstí velbloudy, aby spolu s dětmi na akci zvali, věří organizátoři ve velmi dobrou návštěvnost. „Všichni pozvaní tehdy přislíbili účast. Takže očekáváme, že se tady objeví kolem dvou tisíc lidí," odhaduje Vymazalová.