Ukázka živobytí našich pradědečků a prababiček a zároveň centrum ekologické výchovy. Takové by mělo být sedlácké stavení, které má v blízké budoucnosti vzniknout ve vyškovském zooparku na rozloze dvanácti set metrů čtverečních mezi výběhem pro skot až po stodolu u vstupního areálu do zámecké zahrady.

Radnice, která projekt zooparku, jenž je její příspěvkovou organizací podporuje, už před časem schválila investiční záměr. Na včerejším zasedání zastupitelstva se otázka peněz na Hanácký statek znovu projednávala. Statek bude totiž stát víc, než si organizace původně myslela.

„Když jsme předběžně žádali o souhlas s žádostí o dotaci, odhadovali jsme, že výdaje by měly být kolem pětačtyřiceti milionů korun. Poté, co jsme nechali vypracovat projektovou dokumentaci je jasné, že náklady budou vyšší, a to zhruba třiapadesát milionů korun,“ uvedla pracovnice zooparku Dagmar Nepeřená. Dodala ale, že pro město Vyškov ani pro zoopark se výdaje nijak rapidně nenavýší. Peníze má totiž zoopark přislíbené ze státního fondu životního prostředí. „Výše dotace by měla pokrýt až devadesát procent nákladů. O zbývajících deset procent se podle všeho podělíme s městem,“ uvedla Nepeřená. Tato částka bude po změně vyšší o necelý milion korun. Městu to ale nevadí.

„Jde jen o upřesnění, o dodatek investičního záměru. Rada doporučuje zastupitelstvu schválit,“ vyzval zastupitele starosta Petr Hájek. A ti souhlasili. Šlo totiž jen o formalitu, aby žádost o dotaci mohla být oficiálně schválená. Podle jakého klíče se budou město a zoo o zbývající platbu dělit ještě není jasné. Podle mluvčí vyškovské radnice Dany Bednářové se o tom bude teprve jednat.

Vizualizace statku ve vyškovské zoo

Dražší, než se původně odhadovalo, bude hlavně vybavení učeben. „Projekt je hodně složitý. Nejde jenom o stavební část, ale i o audiosystémy. Jenom dva a půl milionu korun by mělo stát audiovizuální vybavení. Rádi bychom i tepelná čerpadla, která jsou alternativním zdrojem vytápění. Projekt je pěkně připravený. Stálo za to všechno tam zahrnout,“ je přesvědčená Nepeřená.

Statek má vzniknout symbolicky na místě, kde kdysi starobylá usedlost skutečně stála. Ve věrné kopii stavení se bude konat environmentální neboli ekologická výchova jak dětí, tak i dospělých.

Statek včetně dvora by měl být vybavený dobovými artefakty z Muzea Vyškovska. Nebude chybět hanácká světnička s kuchyní, vejminkem, dvorem a třeba i chlívky s králíkárnou.

Ve velký výstavní sál by se měla změnit dnes polorozpadlá stodola, ve které zoo uskladňuje slámu pro zvířata. Podle Nepeřené by v ní mohla být k vidění zemědělská technika a ukázky dobových řemesel.

Moderní technika se schová v suterénu pod Hanáckým statkem. Tam by měl vzniknout přednáškový sál s příslušenstvím. V celém areálu bude bezbariérový přístup. Stavba bude nízkoenergetická, využije obnovitelné zdroje energie.

Město rozšíření činnosti zoo vítá. „Environmentální střediska jsou moderním trendem, který postupně rozvíjí nejedna zoologická zahrada. Jednalo by se o prostory využitelné po celý rok. Chtěli bychom, aby tento plán byl přínosem nejen pro současné návštěvníky, ale také pro studenty z regionu,“ prohlásil už před časem radní Luboš Kadlec.

Vizualizace statku ve vyškovské zoo