Plánuje jedno z největších center výchovy k životnímu prostředí nazvané Hanácký statek. V dinoparku budou nové modely, palmy i nový 3D film. Novinky, které zoo připravilo pro letošní sezonu, představil ředitel Josef Kachlík.

Turisté mívali potíže do zooparku trefit. Už se situace zlepšila?
Už v loňské sezoně se podařilo zlepšit systém ve značení příjezdových tras. Bez dlouhého bloudění lidé přijedou rovnou k parkovišti. V případě naplnění parkoviště je možné využít nedaleká parkoviště u hypermarketu nebo městská.

Co dalšího se vám podařilo vylepšit?
Zakoupením nové plně automatické pokladny se podařilo snížit čekací dobu na zakoupení vstupenek. Vybudovali jsme i turniketový systém, který slouží k usměrnění návštěvníků nastupujících do dinosouprav, které přepravují návštěvníky mezi zoo a dinoparkem. Dodatečně jsme také dodělali i zastínění proti pálícímu slunci.

Cestičky plné výmolů jsou už také minulostí…
Chodníky jsou kompletně opravené. Cesty v původní části zoo byly tvořené z různých materiálů. Byly poškozené a místy až nebezpečné. Zvolili jsme mlatový povrch, který ladí s cestami v nové části za vstupem. Ten také odpovídá přírodnímu charakteru zahrady.

Můžou se návštěvníci těšit na nějaké novinky?
V areálu jsme nechali postavit novou expozici pro osmnáct plemen hrabavé drůbeže. K vidění jsou jak naše domácí, tak i exotická plemena, například novoanglická bojovnice zdrobnělá, vlaška koroptví, araukana a další. Opravili jsme a esteticky vylepšili plochy pro vodní drůbež, kde jsou například husy labutí, kachničky mandarínské, kachny pekingské a jiné.

Někdejší klec pro rysa je už zpola rozebraná. Co bude na jejím místě?
Chystáme přestavbu starých nevyhovujících voliér pro dravce a kočkovité šelmy. Dravce nahradíme exotickým plemenem japonského dlouhoocasého kura Phoenix. Handicapované poštolky a káně od nás přejdou do záchranné stanice dravých ptáků. Druhou voliéru po rysovi, který uhynul stářím, přeměníme na domov nádherných sibiřských koček.

Babiččin dvoreček ve Vyškově byl jedním z prvních míst v republice, kde se lidé mohli přímo dotýkat zvířat. Láká návštěvníky stále?
Stavba dvorečku v roce 1996 byla skutečně průkopnická. Dávala možnost kontaktu s vhodnými zvířaty. Dnes vidíme její obdoby v mnoha zoologických zahradách, neboť se potvrdilo, že pro návštěvníky je tato možnost přitažlivá. Stejně tak i u nás je stále velmi oblíbený. Pořádáme v něm dokonce i různé kulturní akce. Po letech užívání jsme ho také museli pořádně opravit. Prostředí s živými zvířaty je velice agresivní, například kvůli čpavku v ovzduší a výkalům. Nutná byla oprava dveří, omítek, zdiva, zídky u vstupu, oplocení venkovních výběhů, oprava holubníku a rozvodů elektroinstalace.

Expozice domácích králíků, to se hned tak v zoo nevidí…
V souladu s naším zaměřením na domácí zvířata jsme se rozhodli v roce 2007 představit rozmanitost plemen králíků. Kolekce vzbuzuje velký zájem. Mnohdy je slyšet, jak i starší návštěvníci vzpomínají na doby, kdy sami nebo jejich rodiče králíky chovali.

Máte „v hlavě“ nějaké další projekty k vylepšení zoo?
I nadále pracujeme na myšlence vybudovat za areálem dinoparku na rozloze osmi hektarů Eurosafari. Připravujeme dokumentaci na Hanácký statek, který bude jedním z největších center environmentální výchovy u nás. A také plánujeme rekonstrukci starých senážních věží u dětského hřiště. Betonové skruže areál hyzdí, ale odstranit je, to by bylo nesmírně obtížné. Proto chceme z nedostatku udělat přednost. Rádi bychom je zastřešili a vytvořili z nich vyhlídkovou věž.

Novinkou jsou vzdělávací pořady pro školy…
Nabízíme programy pro mateřské, základní i střední školy. Vycházíme vstříc požadavkům školních plánů a jsme schopní upravovat programy zapadající přesně do jejich osnov.

A co nového bude k vidění v dinoparku?
Brána dinoparku se letos otevřela už v dubnu, tedy dřív než v jiných letech. Zatím jen o víkendech, svátcích a také o velikonočních prázdninách. Protože sezona v dinoparku je už čtvrtá a společnost, která dinopark provozuje, obnovuje podstatné části ve tříletých cyklech, je letos k vidění mnoho novinek. Například novou scénou budou pohyblivá mláďata Chasmosaurů nebo robotický Deinonychus s imitací kůže odlévané na skutečném krokodýlovi. U dětského hřiště bude natrvalo umístěných několik šestimetrových umělých palem, které vytvoří druhohorní alej. Nový je i film v 3D kině, také zaměřený na mláďata.