Nad vrácením sumy se navíc vznáší i penále, které podle zjištění Vyškovského deníku Rovnost za tři roky dosahuje přibližně částky dotace. Atrakce by tak byla o minimálně šedesát milionů chudší. „Nepřemýšlíme o tom, že bychom žádali o prominutí. To by nás dostalo do pozice těch, kteří přiznávají pochybení. A to rázně odmítáme," upozornila zástupkyně ředitele zooparku Dagmar Nepeřená.

Potvrdila, že ve vyjádření pracovníka finančního úřadu stojí diskriminační výběrové řízení. „Výtka směřuje k tomu, že jsme po zájemcích před lety požadovali čestné prohlášení o bezdlužnosti vůči městu a jeho příspěvkových organizacích. Bylo to však standardní ekonomické kritérium," zdůraznila Nepeřená.

Zástupci vyškovské atrakce znovu zopakovali, že šlo o důležitou podmínku, kterou si město dávalo do každého výběrového řízení. „Zákon o veřejných zakázkách už dnes říká něco jiného, v roce 2009, kdy jsme výběrové řízení vypisovali, to však byla standardní podmínka. Vybrali jsme nejvýhodnější nabídku. Vítězná firma nabídla nejnižší cenu i nejkratší termín výstavby. Dostali jsme se osm milionů korun pod odhadovanou cenu. Takhle si představujeme péči řádného hospodáře," naznačila zástupkyně ředitele.

Vedení radnice příspěvkovou organizaci města, která má plnou právní subjektivitu, dál hájí a pochybení odmítá. „Jde pouze o vyjádření jednoho finančního úředníka. Není to žádné konečné rozhodnutí. Nepřipouštíme si pochybení. Ostatně pro město by šlo o obrovský balík peněz," prohlásil místostarosta Karel Jurka.

Stavba s výrazným přispěním dotací z Evropské unie a Státního fondu životního prostředí stála zhruba čtyřicet milionů korun. Devadesát procent uhradily dotace, zbytek doplatilo okresní město a samotná zoologická zahrada.

Jak Vyškovský deník Rovnost jako první informoval, zoopark by musel vrátit celou výši dotace. Šlo by přibližně o čtyřiatřicet milionů korun. Navíc s tučným penále.

Centrum environmentální výchovy, které otevřelo v roce 2011, postavila vyškovská firma Staeg. „Nikdo z města nebo zooparku nás neoslovil, o celé věci víme pouze zprostředkovaně z médií. Replika hospodářského stavení má obrovský úspěch mezi odborníky a širokou veřejností, bylo by mi velmi líto, kdyby měl názor jednoho úředníka vliv třeba na nadcházející sezonu," poznamenala marketingová manažerka společnosti Monika Švehlová.

Vedení zooparku má na vyjádření šedesátidenní lhůtu. „Do poloviny června tak máme čas na přípravu námitek. Závěrečnou zprávu, na které pracujeme spolu s právníky, kteří výběrové řízení tehdy zajišťovali, budeme předkládat na Finanční úřad ve Vyškově, případně bychom se odvolávali na krajský finanční orgán," upřesnila Nepeřená.

Podle ní měli nad průběhem stavby dozor úředníci Státního fondu životního prostředí, nakládání s dotací pak kontroloval i jeho vnitřní odbor. „Vše bylo v pořádku. Pak přijde finanční úřad a řekne, že je něco špatně," kroutila hlavou zástupkyně ředitele.

Slovy mluvčího krajského finančního orgánu Davida Stančíka nemůže úřad s ohledem na neveřejnost správy daní sdělovat žádné informace.