Náklady stavebních úprav prostoru dosáhly na 8,6 milionu korun. „Žádné velké práce už v expozici vodní drůbeže nejsou potřeba, pouze se chystáme na nátěr plastových vík šachet v jednotlivých výbězích. To je ale spíše kosmetická záležitost,“ komentovala současný stav ředitelka Zooparku Vyškov Dagmar Nepeřená.

Běžné druhy kačen a hus obývají dvě propojená jezírka a jejich přilehlé okolí v centru expozice. Nově pořízené labutě černé žijí společně s divokými husami ve vodní ploše poblíž Hanáckého statku, zatímco v dolní části nového celku naleznou návštěvníci exotičtější druhy, jako je například kachnička mandarinská. „Každé jezírko má vlastní okruh filtrace a čištění. Čtyři jsou určená ptákům, jedno slouží k pěstování vodních rostlin. Dařit se v něm ale může i žábám a bezobratlým,“ přiblížila ředitelka.

Nová expozice vodní drůbeže je od pátku otevřená. | Video: Deník/Jakub Dostál

Vodní nádrže jsou plněné vodou z vlastní vrtané studny a během čištění se vypuštěná voda vsakuje zpátky do půdy. „Podzemní pramen obsahuje hodně železa a manganu, takže se filtry trochu zanáší a bude nás to možná nutit k častějšímu čištění. Možnost starat se o každé jezírko zvlášť je však pro nás nejlepší varianta,“ sdělila Nepeřená.

Až příští rok přibude v blízkosti expozice také koutek s herními mechanickými prvky, které ocení malí i velcí. Pohrají si tady s vodou, kterou budou nalévat, stříkat i pumpovat. S aktivitami bude spojený pohyb, přemýšlení a spolupráce. „Původně měly vzniknout už nyní, ale vzhledem k náročnosti projektu jsme tuto část odsunuli,“ vysvětlila ředitelka.

Návštěvníci sledují vodní ptáky přes nízký plot, podél kterého jsou vysázené keře, nebo se prochází přímo mezi vodními plochami. K tomu slouží lávka ze sibiřského modřínu, která v některých místech mírně vystupuje nad terén. Ze stejného dřeva jsou i malé otevřené přístřešky pro ptáky.