"Chápu, že cena je i tak oproti plnému vstupnému výhodná, ale vedení zoo by si mělo uvědomit, že malé děti většinou nezajímají dinosauři a po několikáté návštěvě už ani zvířata, ale jde jim hlavně o písek," je přesvědčená například Eva Pavlasová z Vyškova.

Podle jejích slov ve městě není příliš mnoho míst, kam by maminky s malými dětmi mohly vyrazit. „Jednou z možností je hřiště mateřského centra ve Smetanových sadech. Další takové podobné vyžití pro nejmenší tady opravdu chybí," poukázala zase Jana Pavlíková.

Spolu s dalšími matkami se pak shodují na tom, že permanentky jsou předražené. „Loni, kdy byly o sto padesát korun levnější, nebyly omezené, co se týká počtu vstupů. Teď tam můžu jít jen patnáctkrát. A co mi také vadí, je to, že vstupenka není přenosná. Když budu chtít poslat s dětmi babičku, nemůžu jí permanentku půjčit. V akvaparku to funguje jinak," podotkla Pavlasová.

Přesto si vstupenku koupila. „Celé prázdniny bude zavřená školka, takže mi nic jiného nezbylo. Kdyby byla alespoň měsíc otevřená, nepořizovala bych si ji. S miminkem do zoo chodit nepotřebuji, ale jak zabavit tří a půlleté dítě, které bude žadonit, že chce do dinoparku?" pokrčila rameny Pavlasová.

Podle ředitele Zooparku Vyškov Josefa Kachlíka permanentky rozhodně předražené nejsou. „Při přepočtu její majitel zaplatí za jeden vstup do zoo a dinoparku čtyřicet korun. To přece není moc. Právě naopak, částka je velmi výhodná," myslí si Kachlík.

Jediný, kdo podle něj může zooparku nařídit, aby šel s částkami dolů, je zřizovatel. Tedy město. „My nemůžeme ze zákona nikoho zvýhodňovat a jinam s cenami taky nemůžeme jít. Od radnice získáváme už několik let stejný příspěvek, ačkoliv se stále zdražuje. Pokud nám začne dokrývat ztráty, můžeme permanentní vstupenky zlevnit. Ale když se podíváme na jiné zahrady, tak to, co poskytujeme našim stálým návštěvníkům my, je nadstandard," konstatoval ředitel.

Podobně reagoval na dotaz ohledně přenosnosti permanentek. „Jiné zoo toto také nenabízejí. Chráníme se tím proti ztrátám. Uděláme ji přenosnou, koupí si ji patnáctičlenná skupina a my tak na vstupném místo toho, abychom vydělali několik tisíc, pořádně proděláme," vysvětlil Kachlík.

Podle mluvčí vyškovské radnice Petry Bezdomnikové měl zoopark ke zdražení konkrétní důvody. „Údajně o ně byl tak velký zájem, že se zisk z jejich prodeje vůbec neodrážel na příjmech. Finanční efekt zkrátka nebyl takový, jak si vedení představovalo," uvedla Bezdomniková.

Jeden vstup s využitím permanentky je však stále čtyřikrát levnější než jednorázová vstupenka pro dospělého návštěvníka. „Kdybych byla na rodičovské dovolené, zřejmě bych si ji koupila. Dřív jsem ji měla a můžu říct, že se nám částka několikrát vrátila," podotkla například Vyškovanka Eliška Pátková.

Přesto s výhradami matek souhlasí. „Teď, když chodím do práce, už mi cena tak výhodná nepřipadá. Nemyslím si, že bych s dítětem navštívila přes prázdniny dinopark víc než třikrát. Letos už jsme tam byli jednou za plné vstupné. Syna zajímá jen písek a na ten můžeme jít na některé z vyškovských hřišť zadarmo," dodala Pátková.