Vedení radnice příspěvkovou organizaci města hájí a pochybení odmítá. „Stále máme pouze kusé informace, je to čerstvé, ale rozhodně jsme v právu. Máme dvouměsíční lhůtu na odvolání, kterého zcela určitě využijeme. Necháváme si zpracovávat analýzu od auditora i od právní kanceláře, která výběrové řízení tehdy zajišťovala. Schraňujeme veškeré podklady, pak se dohodneme na dalším postupu. Ničeho jsme se však nedopustili," prohlásil místostarosta Vyškova Karel Jurka.

Vyrozumění chybělo

Zpochybnění výběrového řízení mělo vyplavat na povrch na jaře loňského roku. Podle zjištění redakce Vyškovského deníku Rovnost se vedení města sešlo s úředníkem, který kontrolu čerpání prováděl. Z jednání však žádný výstup nedostalo. „Očekávali jsme nějaké vyrozumění, které ovšem nedošlo. Překvapilo nás, že se k nám dostalo až tento týden. Prakticky rok od loňského setkání," upozornil místostarosta.

V podmínkách výběrového řízení stálo, že uchazeč o výstavbu atrakce, která představuje repliku skutečného hospodářství, nesměl být dlužníkem města. „I když dnes zákon o veřejných zakázkách říká něco jiného, v té době to byla standardní podmínka, kterou jsme si dávali do každého výběrového řízení. Logicky nechceme, aby třeba městské chodníky opravoval někdo, kdo nám dluží peníze. Nikdo takový ale mezi uchazeči ani nebyl. Dokonce ani mezi těmi, kteří měli o výstavbu Hanáckého statku zájem, ale nakonec se do samotného výběrového řízení nepřihlásili," upřesnil Jurka.

Dodal, že pokud by v tom měl být hlavní svár, diskriminační by musela být všechna výběrová řízení města za poslední roky.

Neveřejnost správy

Zda právě to zpochybňuje konkrétní úředník, mluvčí finančního orgánu nepotvrdil ani nevyvrátil. „S ohledem na neveřejnost správy daní nemůže finanční úřad sdělovat ke konkrétním poplatníkům nebo řízením žádné informace," řekl mluvčí Finančního úřadu pro Jihomoravský kraj David Stančík.

Stavba s výrazným přispěním dotací z Evropské unie a Státního fondu životního prostředí stála zhruba čtyřicet milionů korun. Devadesát procent uhradily dotace, zbytek doplatilo okresní město a samotná zoologická zahrada.

Jak Vyškovský deník Rovnost zjistil, zoopark, který má plnou právní subjektivitu, by tak údajně musel vrátit celou výši dotace. Šlo by přibližně o čtyřiatřicet milionů korun. „Celé je to nešťastné. Nevím, z jakého důvodu se nám někdo chce mstít. Nikdy jsme nic neprovedli, stavba je unikátní a reprezentativní. Budeme žádat vysvětlení od úředníka, který transparentnost celého procesu zpochybňuje," zdůraznil ředitel Zooparku Vyškov Josef Kachlík.

Mračna stahující se nad moderním vzdělávacím střediskem zaskočila také starostu Vyškova Karla Goldemunda. „To, co je nám dávané za chybu, je směšné. Jsem přesvědčený, že pravda je na naší straně. Pokud by to bylo jinak, je to už skutečně na odstěhování se z téhle republiky, to říkám zcela otevřeně. I když jde o rozhodnutí minulé Rady města, nevidím v něm žádný problém. Ruku bych zvedl také," poznamenal Goldemund.