Na návsi už se na svou výpravu připravuje sedmnáct skupinek, některé mají i po čtyřech nebo pěti dětech. Jednu z nich vede z organizátorka sbírky Jana Kratochvílová, která se zapojila už podeváté. „Letos máme skoro sedmdesát dětí. Každá skupinka dostala přiřazené dvě ulice," přibližuje Kratochvílová a hned u prvního domu říká dětem, kdy začít. Sama se pak chopí flétny, aby zpěv dětí doprovodila hudbou.

NEDOČKAVÝ ROŠŤÁK

Mezi koledníky nechybí ani její děti, dcerka a dva synové. Prvňák Honza se tříkrálové sbírky účastní doslova celý život. „Mamka se mnou chodila, už když jsem byl v kočárku," říká se smíchem malý rošťák, který představuje Baltazara a všude chce být první. Jen co skupina dozpívá u jedněch dveří, on hned utíká k dalším.

U každého domu malé koledníky vřele vítají. Třeba Milena Koukalová už na ně čeká venku, přestože jsou děti zatím ještě u sousedů. „To je tak krásné, jak zpíváte. Pojďte za mnou s tou kasičkou, ať vám můžu přispět," volá na děti Koukalová. Za svůj příspěvek dostává cukr se symbolem tří králů a koledníci nezapomínají ani na tradiční nápis nad vchodové dveře.Za to na různých místech dostávají balíčky se sladkostmi, oplatky i čokolády a na oplátku rozdávají úsměvy. „Lidé si váží toho, že je navštívíme všechny. Už na to vlastně čekají. A ti, kteří věděli, že v sobotu nebudou doma, nám přispěli dopředu," přibližuje Kratochvílová po cestě. Její starší syn Lukáš vzápětí její slova potvrzuje. „Ta pokladnička už je úplně plná a nedá se unést," stěžuje si z legrace.

ŠTĚDŘÍ KŘENOVIČTÍ

Zbývá už jen pár posledních domů a pak rychle na úřad, kde své pokladničky děti odevzdají. Lidé v obci jsou opět štědří. Do sbírky, kterou pořádá Charita České republiky darovali víc než osmašedesát tisíc korun. „Tři králové u nás mají už dlouholetou tradici. „Jsem rád, že právě na tuto sbírku lidé na ni slyší," hodnotí starosta Jan Mozdřeň.

Výtěžek poputuje například na pomoc nemocným, handicapovaným, starým lidem nebo matkám s dětmi v tísni a to zejména v regionech, kde se sbírka koná.