Při vyúčtování nákupů měla podle obžaloby padělat účetní doklady. Údajně připisovala počty kusů zboží nebo navyšovala jeho cenu. Peníze pak měla využít pro svoji potřebu. „Smutníková je obviněná z trestného činu podvodu,“ řekl soudce Karel Menšík.

Devětačtyřicetiletá Smutníková si měla přilepšovat od roku 2000 do června 2005. Když se nesrovnalosti provalily, odhalila mimořádná inventura manko kolem padesáti tisíc korun. „Smutníková ho vysvětlila tak, že měla chaos v tiskopisech. Dohodli jsme se na rozvázání pracovního poměru a hospodaření jsme prošetřili do hloubky,“ řekla včera u soudu ředitelka vyškovské nemocnice Věra Seidlová.

Smutníková chybějící peníze zaplatila. Kontrola ale odhalila další rozpory, a tak vedení nemocnice podalo trestní oznámení. Vyšetřovatele čekala mravenčí práce, kdy museli kontrolovat doklad po dokladu několik let zpátky. Celkem škodu vyčíslili na tři miliony osm set padesát tisíc korun. Než zahájili trestní řízení, trvalo to rok a půl. Vypovídaly desítky svědků, a tak dalších čtrnáct měsíců trvalo, než případ postoupili soudu. Soudní pracovníci se museli prokousat neuvěřitelnými šesti tisíci stránkami policejního spisu. Rozsáhlá kauza tak po téměř třech letech spěje do finiše.

Smutníková, ani její obhájce Aleš Krochmalny se k případu nechtěli vyjadřovat. Právník ale postavil obhajobu na faktu, že hospodaření ve skladu bylo nepřehledné a nedostatečně kontrolované. „Jaké byly výsledky inventur? Jak je možné, že po dobu pěti let nikdo neodhalil žádné nesrovnalosti?“ ptal se svědků advokát Smutníkové.

Ředitelka vyškovské nemocnice přiznala, že selhala kontrolní činnost nadřízených pracovníků. „Každoroční inventury nenaznaly, že by ve skladu chybělo zboží. Smutníková pravděpodobně musela krýt příjmy výdeji,“ řekla ředitelka. Ani další svědci, a to ekonomický náměstek Radek Klimeš a pracovnice nemocnice Jarmila Musilová, si nedokázali vysvětlit, jak to, že inventury, které prováděli vždy čtyři pracovníci, byly v pořádku. Kroutili hlavou také nad tvrzením Smutníkové, že jednotlivá oddělení prováděla nákupy bez jejího vědomí a teprve dodatečně prováděli inventarizaci.

Smutníková operuje i tím, že zboží vydávaly všechny tři skladnice. Protože všechny v počítačovém programu pracují pod jedním heslem, je na všech dokladech podepsaná tehdejší vedoucí Smutníková.

Na přání obhajoby soud vyslechne ještě další svědky. Proto případ odročil. Před soudní stolec se dvanáctého září v devět hodin postaví nejenom další dvě pracovnice skladu, ale pravděpodobně i bývalý nadřízený Smutníkové, vedoucí provozního odboru Josef Odrazil.

Smutníkové hrozí až osm let vězení. Vyšetřovaná je na svobodě.
Vyškovská nemocnice zajistila, aby se případ už nemohl opakovat. Dřív objednávala i vedla evidenci skladu jen jedna osoba. Podle Seidlové dnes tuto práci vykonávají dva lidé, kteří se navzájem kontrolují.