Jednalo se tak o další pracovní úraz, který šetří vyškovští policisté. „Událost se stala při výkopových pracích v blízkosti orlovického potoka. Muž obsluhující bagr měl při manipulaci lžící přimáčknout kolegu. U podobných případů zjišťujeme, zda nebyly zanedbané předpisy k zajištění bezpečnosti práce. Můžeme pak na základě šetření případ kvalifikovat jako přestupek i jako trestný čin," vysvětlila mluvčí vyškovských policistů Iva Šebková.

Podle zjištění Vyškovského deníku Rovnost je už dělník v domácím léčení. Nespadá tak do kategorie závažných úrazů, která si žádá hospitalizaci delší než pět dní. Loni se na pracovišti na Vyškovsku vážně zranilo sedm lidí, což je nejméně od roku 2009.

Celkový počet pracovních úrazů v regionu se však poslední roky drží pod třemi sty případy. „Celková tendence pracovních úrazů má tak setrvalý stav až mírný pokles," potvrdila vedoucí právního odboru Oblastního inspektorátu práce Dagmar Berková s tím, že údaje bývají vyšší o firmy, které nepodléhají kontrolní působnosti inspektorátu, ale oblastnímu báňskému úřadu.

Například v loňském roce v celé republice zemřelo při výkonu povolání 109 lidí. „Ke smrtelnému úrazu na Vyškovsku loni nedošlo, nicméně například v roce 2012 evidujeme hned čtyři smrtelné případy. Dva se staly na stavbách a dva na silnici, z toho šlo v jednom případě o dopravní nehodu, v druhém se tragická událost stala při práci na silnici," vyjmenovala vedoucí právního odboru.

Že jsou úrazy na pracovištích spíš výjimkou, potvrzují také některé podniky. „Zaměstnanci jsou proškolení, vážné úrazy se nám naštěstí vyhýbají. Na stavbách je velmi důležitá komunikace mezi řemeslníky, kvalitní osvětlení, zábradlí, dodržování nošení pracovních pomůcek," vyjmenoval manažer stavební společnosti Jiří Kaláb.

Ze statistik Vyškovska vyplývá, že nejčastěji se jedná o úrazy materiálem nebo výrobkem – přiražení prstů, pořezání na rukou o ostré hrany, vyklouznutí předmětů z rukou a následném pádu na nohy. „Na druhém místě jsou pak pády lidí na pracovištích. Na schodech, žebřících, výstupech, pády z výšky i do hloubky," poznamenala Berková.

Upřesnila, že oblastní inspektoráty práce nezjišťují zavinění konkrétním člověkem. „Kontrolujeme příčiny a okolnosti vzniku pracovních úrazů u zaměstnavatele. V případě podezření na spáchání trestného činu událost vyšetřuje policie a o případné vině rozhoduje soud v trestním řízení," doplnila.

Počty úrazů na Vyškovsku

smrtelné závažné ostatní celkem
2009 4 10 273 287
2010 0 9 265 274
2011 0 13 258 271
2012 4 16 246 266
2013 0 7 264 271
2014 0 0 45 45

zdroj: Oblastní inspektorát práce