„Lůžková část oddělení po dobu prací fungovala místo dvou stanic pouze na jedné, tak byl nezbytný částečně omezený provoz. Zdravotníci to zvládli, snažili se aby to mělo co nejmenší dopad na pacienty,“ komentoval ředitel vyškovské nemocnice Zdeněk Horák.

Práce na části projektu za 127 milionů dělníci v červnu dokončili. „Rekonstruovaná budova B2 je již zkolaudována a stavba byla v pátek předána nemocnici k užívání. Již od pondělí začneme se stěhováním centra léčebné rehabilitace do nových prostor. V dalších týdnech bude následovat postupné přesouvání celého Neurologického oddělení,“ doplnil ředitel.

Postupné ho tam uvedou do provozu. „V následujících dvou týdnech se nemocnice do objektu nastěhuje s veškerým vybavením a zprovoznění se předpokládá od třináctého července,“ komentoval stavbyvedoucí Milan Valoušek.

Prozatím se podle ředitele počítá s fungováním v prázdninovém provozu. „Očekáváme slavnostní uvedení do plného až na počátku září,“ oznámil Horák.

Opravená je i kaple

V budově budou pacienti pobývat ve dvou a třílůžkových pokojích s vlastními záchody a sprchami. K dispozici bude také rozsáhlé provozní a personální zázemí v podobě vyšetřovny, stanoviště sester s navazující denní místností, přípravny, čistící místnosti, lázně pacientů, zázemí lékařů i denní místnosti pro pacienty. „Uspořádání Centra léčebné rehabilitace v budově z velké části kopíruje dispozici horních podlaží, avšak s tím rozdílem, že na místě dvoulůžkových pokojů na severní straně východního traktu bude elektroléčba a tělocvična. V přístavbě na ni pak naváže místnost pro individuální cvičení. Nová komunikační vertikála pak zajišťuje propojení všech podlaží schodištěm a novým lůžkovým výtahem,“ vyjmenovala mluvčí kraje Monika Brindzáková.

U přiléhající kaple byla podle ní opravena vnější fasády a střechy. Zřízen je také bezbariérový přístup. Celá budova je nově vybavena vestavěným i volně stojícím nábytek, potřebnou zdravotnickou technikou i nezbytným počítačovým vybavením. „Jedná se o jednu z největších investic do krajského nemocničního zařízení. Tato etapa rekonstrukce nemocnice navazuje na neurologickou jednotku intenzivní péče s moderními přístroji, která se nachází v bloku B1. Jednotlivá pracoviště nyní splňují soudobé požadavky, jež jsou na zdravotnická zařízení tohoto typu kladeny,“ uznal hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.

Po přesunu oddělení do nových prostor bude zahájena druhá etapa rekonstrukce, která zahrnuje částečnou opravu budovy C1, kde nově zrekonstruované prostory poslouží především pro lůžkové oddělení ORL. „Tato část rekonstrukce bude velmi náročná jak pro zhotovitele, tak pro nemocnici. Dělníci budou pracovat za plného provozu všech oddělení v celé budově. Jihomoravský kraj by chtěl tuto investici zvládnout do konce letošního roku,“ přiblížil radní pro zdravotnictví Milan Vojta.

Práce tak budou v areálu nemocnice dále pokračovat. „Stanoviště pro druhou etapu rekonstrukce v prostorách v objektu C1 bude předáno třináctého července,“ dodal stavbyvedoucí Valoušek.