Kdyby své klíče ztratila někde ve Slavkově u Brna nebo okolí, nemusela by vůbec uvažovat o tom, jestli se do ztrát a nálezů na městském úřadu vydat.

Radnice totiž v uplynulých dnech přijala nabídku soukromé společnosti a seznam věcí, o které někdo kvůli nepozornosti přijde, bude k dispozici na internetu. „Doposud jsme zprávu o nálezu vyvěšovali na úřední desce, nově je přidáme ještě na web eztraty.cz a také na facebookový profil města," informovala mluvčí Slavkova u Brna Veronika Slámová.

V současné době je podle ní na městském úřadě, kde se slavkovské ztráty a nálezy nacházejí, šest svazků klíčů a mobilní telefon. „Ten je tam už od roku 2015. Ke klíčům se také nikdo nehlásí," poznamenala Slámová s tím, že co se týká občanských průkazů a dalších dokladů, ty se snaží přes státní i městskou policii dostat k jejich majitelům.

Služba se Matyášové zamlouvá. „Určitě ušetří spoustu času a člověk hned ví, na čem je. Kdyby fungovala ve Vyškově, určitě bych neváhala a hned se podívala, jestli třeba moje klíče někdo nenašel," sdělila žena.

internetové ztráty
∙ dostupné jsou na adrese www.eztraty.cz
∙ jde o soukromý projekt, který funguje jako centrální evidence ztrát a nálezů
∙ kromě seznamu nalezených věcí nabízí i službu, kdy si zájemce může vygenerovat kód, který nalepí na často ztrácené předměty, a usnadnit tak v případě nálezu jejich vrácení

Okresní město se však zatím k projektu nepřipojilo. Podle slov vedoucího infocentra Davida Vágnera o něm ani nevědí. „Informace o nálezech uveřejňujeme ve Vyškovském zpravodaji a na stránkách města. To je myslím si dostačující. O webové službě jsme zatím neslyšeli, ale pouvažujeme nad ní," slíbil Vágner.

Zatímco podle údajů ze slavkovské radnice obyvatelé města moc zapomnětliví nejsou a úřad nehlásí ani žádné kuriózní nálezy, ve Vyškově je to horší. „Za poslední dva měsíce máme šest nových kol. Ale nejde ani o to, že by je někdo někde nechal neúmyslně. Řekl bych, že je spíš lidé tímto způsobem vyhodili. Chybí jim šlapátka, sedátka, mají strhnutý řetěz. Každopádně se najdou i nějaká zapomenutá u obchodních center a podobně. A třeba pro jedno z těch šesti si přišla paní s tím, že si ho půjčil syn a zapomněl ho vrátit," zmínil vedoucí infocentra.

Mezi všemi věcmi, které evidují, podle něj vedou klíče. V poslední době se ale objevilo i několik mobilů. Zase jde převážně o starší modely. Co se týká drobných věcí, problém se skladováním ve Vyškově není.

Horší je to právě s koly. Podle nového občanského zákoníku, který platí od ledna 2014, musí být ve ztrátách a nálezech předměty uschované místo šesti měsíců tři roky. A ve Vyškově už je místnost o rozměrech čtyři krát čtyři metry skoro plná. „Máme v ní asi pětadvacet kousků. Musíme nastudovat, co s nimi dál," nastínil Vágner.