K situaci na vyškovské zubní pohotovosti se vyjádřil i předseda okresní stomatologické komory Jiří Wolf. „Informace o nějakých chystaných změnách ze strany nemocnice nemám. Vedení si představuje, že v příštím roce to bude fungovat stejně jako letos. To se nám nelíbí,“ řekl Wolf.

Podle něho se zubaři snaží dlouhodobě o komunikaci s nemocnicí, ale ta prý není dostatečná. „Nezvou nás na jednání, ani nám pak nikdo nic neřekne. Nedivím se, že někteří kolegové končí, nebo nad tím uvažují,“ dodal Wolf.

Hasičská zbrojnice vyškovských dobrovolníků má už i novou fasádu.
Zbrojnice dobrovolných hasičů dostala novou fasádu. Úpravy skončí na 150. výročí

Má v plánu také jednání s odborným zástupcem pro stomatologii ohledně vybavení pohotovosti. „Já i kolegové k tomu máme připomínky, snad se nám podaří vybojovat alespoň tohle,“ řekl Wolf.

Zubní pohotovost
∙ Zubařům na vyškovské pohotovosti se dlouhodobě nelíbí, že dostávají dvě stě padesát korun za hodinu služby.
∙ Slouží v sobotu, v neděli a ve svátky vždy dopoledne.
∙ Vedení nemocnice se snaží situaci řešit, ale záleží na kraji, který je zřizovatel pohotovosti.
∙ Sloužící lékaři doufají, že příští rok se odměny zvýší, jinak jsou připraveni skončit.

Doufá, že v krajském rozpočtu na příští rok se najdou peníze na zvýšení odměn pro sloužící lékaře. Jeho slova potvrdila zubařka z Vyškova Marta Berčíková. „Zubní pohotovost potřebná je. Ale lékaři slouží za přibližně dvě stě padesát korun na hodinu, což mi připadá směšné,“ řekla Berčíková.

Nediví se kolegům, že se jim sloužit nechce. „Je to kvalifikovaná práce, ale špatně zaplacená,“ uvedla zubařka.

Ředitelka nemocnice Věra Seidlová už dřív řekla, že zavření pohotovosti snad nehrozí. Jak to ale bude vypadat příští rok, záleží na kraji. Potvrdila to i náměstkyně ředitelky pro zdravotní péči Marie Pojezná. „S jeho představiteli jedná paní ředitelka i předseda okresní stomatologické komory pan Wolf,“ řekla náměstkyně Pojezná.

Pohotovost zřizuje Jihomoravský kraj. O problémech dlouhodobě ví a bude se snažit situaci řešit. „Prostředky na zdravotnictví jsou omezené. Pro následující rok se budeme snažit o jejich navýšení. Na druhé straně musíme vidět využívání zubní pohotovosti pacienty,“ informoval vedoucí odboru zdravotnictví Jihomoravského kraje Oto Lipovský.

Silný vítr. Ilustrační snímek.
Na jih Moravy míří extrémně silný vítr. Přečkejte ho vevnitř, radí meteorologové

Na Blanensku funguje zubní pohotovost stejně jako ve Vyškově jen dopoledne o víkendech nebo o svátcích. Podle předsedy stomatologické komory Blansko Pavla Kramla je vše v pořádku a změny se nechystají. „Pohotovost funguje tak jak má bez nějakých větších problémů. Pacienti jsou spokojeni a sloužícím lékařům také vše vyhovuje,“ dodal Kraml.