Máme plný stav. Nové pacienty nepřijímáme. Takové byly odpovědi zubařů, které včera oslovila redakce Vyškovského Deníku – Rovnosti.
Podle předsedy představenstva vyškovské stomatologické komory Jiřího Wolfa je ovšem stav uspokojivý. „Odpovídá situaci, která tady byla v devadesátém roce. Několik málo z nás ještě pacienty přibírá, ale to jsou spíš výjimky. Většinou je kapacita naplněná,“ uvedl Wolf.

Přestože je na tom Vyškovsko se zubaři docela dobře, problémy se začaly objevovat v Rousínově. „Jeden lékař šel do důchodu a zatím za něj nepřišla náhrada. Během pěti let by jich na Vyškovsku mělo odejít dalších pět,“ doplnil Wolf.

Že situace v Rousínově opravdu není ideální, potvrdila taky tamní zubařka Alena Nekvasilová. „Nepotřebujeme pacienty, ale lékaře. Nové pacienty nepřijímám, mám plný stav. Když však někdo přijde s něčím akutním, samozřejmě ho ošetřím,“ potvrdila Nekvasilová.

Stejně tak odmítají nemocné taky mnozí lékaři z okresního města. „Mám plnou kapacitu, pacienty nepřijímám,“ řekla zase vyškovská zubní lékařka Marie Ponížilová.

Na Vyškovsku je podle Wolfa padesát registrovaných stomatologů, z nich ordinuje sedmačtyřicet. Někteří otevírají nové ordinace, v nichž umožňují praxi mladým kolegům. „Proto jsou moje prognózy docela kladné. Myslím, že se situace příliš nezmění. Každopádně nekopírujeme celorepublikový trend,“ zdůraznil předseda představenstva vyškovské stomatologické komory.

Podle průzkumu Deníku v současnosti funguje v České republice šest šest tisíc sedm set dvaašedesát zubařů. Přijímá jich jen ale čtyři sta sedmdesát. Už v tuto chvíli chybí v celé České republice několik stovek zubařů. Ve čtyřech krajích dokonce na žádného volného stomatologa lidé vůbec nenarazí. Přijmout je musí pouze k akutnímu ošetření.

V několika následujících letech navíc řada z těch, kteří dnes ještě ordinují, odejde do důchodu. Podle odhadů České stomatologické komory bude zubařů v roce 2020 už zásadní nedostatek.

„Zájemců o studium je přitom dost, problém je jinde. Fakulta na nás nedostává od státu dostatečné dotace, a proto nemůže přijmout tolik studentů,“ uvedla studentka zubního lékařství Iva Novotná. Studium jednoho studenta zubního lékařství stojí ročně sto osmdesát tisíc korun. Stomatologické fakulty ale dostávají dotaci jen sto dvacet tisíc korun. „U studia zubařiny je potřeba specifické vybavení. Nejdražší jsou zubařská křesla,“ vysvětlil finanční náklady lékař Zdeněk Mareš.

Počet sídel, kde některý zubař dnes přijímá nové pacienty, je sto osmačtyřicet. Ve srovnání s počtem obcí v celé České republice je to ale číslo zcela zanedbatelné. V Česku je totiž šest tisíc dvě stě devětačtyřicet obcí a měst. To znamená, že zubař přijímá nové pacienty jen v každé čtyřicáté druhé obci.

Šárka Dubská