Rousínovská radnice si však jejich význam uvědomuje, a proto postupně jednu po druhé nechává opravovat všechny kapličky ve svých místních částech. A to i přesto, že sehnat peníze na jejich opravy, je velmi problematické. „Nepatří totiž mezi priority. My jsme ale přesvědčení, že podobné drobné sakrální stavby mají důležitý význam. Vždyť jsou většinou dominantními stavbami návsí,“ uvedl před časem starosta Rousínova František Havíř.

Po kapličce ve Slavíkovicích, která prošla opravou již dříve a po zvoničkách v Královopolských Vážanech a Vítovicích, které se rozzazářily novotou vloni, by měla přijít na řadu ta v Kroužku. V současné době Městský úřad v Rousínově hledá stavebníka. Předpokládané zahájení prací je v červenci a ukončení nejpozději 30. října. Své nabídky můžou zájemci podávat do 29. března.

Peníze z ministerstva

Opravu by měl rousínovský úřad hradit podobně jako u Královopolských Vážan či Vítovic, tedy s pomocí programu ministerstva kultury na podporu obnovy kulturních památek. Například vítovická stála dvě stě dvacet tisíc korun. Z město zaplatilo ze pokladny osmdesát tisíc korun.

Čas na zažádání o dotaci ze stejného programu mají města a obce do konce dubna. Podle starosty je velká naděje, že Rousínov dotaci získá. Počítá se zhruba s padesátitisícovou podporou.

Rousínov by rád opravil také kapličku v Čechyni. Ta je v dezolátním stavu, horším, než ta kroužecká. Proto dokonce městský úřad zařadil její opravu do letošního rozpočtu. Náklady na opravu by však přesáhly tři sta tisíc korun, z toho stát by vypomohl pouze maximálně sedmdesátitisícovou dotací. Vedení města proto svoje plány přehodnotilo, opraví nejdřív kapličku kroužeckou, na kterou v letošním krizovém rozpočtu snáze najde peníze.

Program na podporu obnovy kulturních památek pomohl vloni kromě zvoničky ve Vítovicích a Královopolských Vážanech opravit dalších šest drobnějších kulturních památek na Vyškovsku. „Pro správní obvod Vyškov bylo pro rok 2009 určeno sedm set čtyřicet čtyři tisíc korun,“ informoval již dříve vedoucí odboru kultury vyškovského městského úřadu Petr Bařinka. Peníze šly dále na renovaci litinového kříže v Ruprechtově při cestě na Podomí, na fasádu lodi kostela svatého Vavřince v Drnovicích, na výmalbu interiéru kostela Nejsvětější Trojice v Dědicích, na odvlhčení kaple svatého Cyrila a Metoděje zvané Strachotínka v Hamiltonech a na drobnější úpravy židovské synagogy v Rousínově.

Program funguje od roku 2008 a bude pokračovat i letos. Výše peněz ale zatím známá není. Bude záviset na rozhodnutí ministerstva, kolik peněz poskytne. Zatím se ale podle Bařinky podařilo uspokojit všechny žadatele. Vlastník objektu se přitom musí podílet nejméně deseti procenty nákladů.