Novosadská zvonice stojí ve středu obce. Jedná se o nemovitou kulturní památku zapsanou v Ústředním seznamu kulturních památek České republiky. „To, že se vrátila obci, je pro nás velmi důležité. Postavili ji přece místní obyvatelé. A to na popud Marie Terezie, která vydala takzvaný ohňový patent. Zvonice musely být postavené v každé vesnici. Hlavně kvůli požárům a také proto, aby se udával čas. Zvonilo se ráno v poledne a večer," popsal starosta Nový Sadů Jiří Šteflíček.

Zvonice, které si sami postavili obyvatelé Nových Sadů (na snímku) a Hoštic-Heroltic, přešly zpět z rukou státu do vlastnictví vesnic.

Dodal, že zvonice je stále funkční. „Využíváme ji ale jen výjimečně. O významných svátcích, při úmrtích a narozeních," upřesnil starosta. Před pěti lety se obec pustila do kompletní generálky památky. Stála téměř dvě stě tisíc korun. „Nevadilo nám, že do ní investujeme, přestože byla státu. Stále jsme ji brali jako naši," zmínil Šteflíček.

Podobně se o zvonici starají také v Hošticích-Herolticích. „Vždy historicky patřila obci. Je po rekonstrukci. V minulých letech jsme do ní investovali přes padesát tisíc korun. Vnímáme ji jako památku, která může kdykoliv opět sloužit svému účelu," podotkla starostka vesnice Naděžda Suchomelová.

Zvonice se nachází v katastru Heroltic. „Obci jsme ji převedli i s pozemkem. Přestože se v tomto případě nejedná o nemovitou kulturní památku, je i ona nedílnou historickou součástí vesnice," odůvodnil převod mluvčí úřadu Radek Ležatka.