Železné zvony však nemají podle místních ten správný zvuk. „Lidé upozorňují na to, že nezní tak libozvučně jako odlitý zvon. Proto jsme začali uvažovat o jejich výměně,“ vysvětlil starosta Hrušek Jan Kauf.

Zvony přitom v Hruškách pravidelně využívají. „Zvoníme v sedm hodin ráno a večer a pak také v poledne. Čas zvonění hlídá automatika. Ještě bychom ho chtěli rozšířit ze všedních dnů i na víkendy,“ podotkl starosta.

Na odlití nových zvonů hodlá občanské sdružení vyhlásit veřejnou sbírku. „Pořízení zvonů vyjde asi na dvě stě dvacet tisíc korun, proto chceme oslovit i věřící v obci, aby na nové zvony přispěli. Organizovat ji bude právě občanské sdružení, obec je pouze jejím garantem,“ uvedl hrušecký starosta.

Povolení z kraje

Sbírku ovšem nejdřív musí povolit krajský úřad. „Žádost už máme nachystanou a připravujeme se ji na kraj v těchto dnech předložit. Kromě ní musíme ještě doložit bezúhonnost organizátorů a souhlas zastupitelů s konáním sbírky,“ vyjmenoval potřebné náležitosti Kauf.

Nově postavená je přitom i kaplička, kde zatím železné zvony zní. „Původní kaple stávala na návsi u křižovatky silnic na Křenovice a Vážany nad Litavou. Kvůli rekonstrukci silnice však musela ustoupit. Postavili jsme novou blíž k části obce Chaloupky. Stalo se z ní vyhledávané místo našich obyvatel. Často se tam konají i mše nebo svatby,“ dodal starosta.

Novou kapličku postavili v obci na konci devadesátých let minulého století. Proto si také kaplička zaslouží drobnější opravy. Hrušečtí ji letos plánují znova vymalovat a spravit na některých místech poškozené omítky.