Zatím vešla v platnost pouze novela, podle které vzrostou daně a poplatky za hrací automaty. Což se citelně dotkne všech provozovatelů kasin a podobných zařízení, mezi která patří i největší výrobce a vývojář výherních přístrojů a herních systémů ve střední Evropě z Komořan. „Navrhované navýšení znamená pro společnosti pod obchodní značkou Admiral, které jsou v holdingu EDP, zvýšení daňové zátěže v řádech stovek milionů korun," poukázal pracovník controllingu EDP Martin Dobčák.

Současný stav je takový, že z toho, co hráč prohraje, se odvádí dvacet procent do státní kasy. Nově to bude pětadvacet procent. K tomu se navíc zdvojnásobí poplatek, který společnosti odvádějí za jedno hrací místo, tedy za jedno povolené hrací zařízení, a to z 55 na 110 korun.

Závod EDP zaměstnává v okresu zhruba 1 300 lidí a tisíce dalších v dceřiných společnostech. Podle Dobčáka je možné propouštění vázané na ochotě obecních samospráv vyslyšet výzvu Jihomoravského kraje. „K propouštění může dojít v případě, že obce budou dál přijímat obecně závazné vyhlášky zakazující provoz legálních loterií a jiných podobných her. V takovém případě totiž provozovatelům nezbude než kasino nebo hernu zavřít a personál propustit," zdůraznil Dobčák.

Na stanovisku kraje se ale nic nemění. „Doporučení krajského zastupitelstva, aby obce přijaly opatření vedoucí k úplnému zákazu nebo výraznému omezení hazardu na jejich území, stále platí. Není v žádném rozporu s připravovanou legislativou. Negativní dopady hazardu a vysoká úroveň společenských nákladů jsou nezpochybnitelné. Obce budu dále podporovat v jejich dlouhodobé snaze regulovat rozsah provozování hazardu," vzkázal hejtman Hašek.

Vedení EDP se s ním snažilo dojednat schůzku už koncem loňského roku. „Tuto žádost jsme znovu připomínali, žádný termín ale zatím nemáme," prohlásil Dobčák.

Dopis od EDP mimo jiné obsahoval tezi, že úplnou prohibicí se ještě nikdy nic nevyřešilo. V případě hazardu se prý naopak dává prostor ke vzniku nelegálních provozoven.

Hašek nicméně souvislost mezi zákazem hazardu a vznikem černých heren podle všeho nevnímá. „S černými hernami a jinými nepovolenými formami provozování hazardu je nutné bojovat stejně jako s jakoukoliv jinou nelegální činností. Druhá strana mince je, že odvody z hazardu jsou významným zdrojem příjmů rozpočtů obcí a měst. Proto je třeba hledat i legislativní řešení výpadku příjmů v rozpočtech," naznačil hejtman.

S tím, že nový zákon bude platit, počítali třeba ve Vyškově, kde před časem ukončila činnost pracovní skupina zabývající se hazardem. „Čekali jsme na závěr ministerstva, a i toto je závěr. Musíme se o něj opřít, abychom nic nepodnikali zbytečně a neefektivně. Práce skupiny přinesla své výsledky a zastupitelstvo s nimi bude pracovat. Jestli teď skupinu obnovíme, se nedá říct. Stále ale platí, že z našeho pohledu není úplná prohibice v hazardu řešením," uvedl místostarosta Karel Jurka.